| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć się na PIT-36L

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

1 proc. dla organizacji pożytku publicznego

W związku z wprowadzeniem nowego mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, przed blokiem zatytułowanym Oświadczenie oraz podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika, dodano nową cześć O stanowiącą wniosek o przekazanie 1 proc. na rzecz wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego. Przypomnijmy, że począwszy od zeznań podatkowych składanych za 2007 rok to urząd skarbowy, a nie podatnik, wpłaci kwotę odpowiadającą 1-proc. należnego podatku na konto organizacji pożytku publicznego. Jednocześnie ustawodawca przyznał prawo do przekazania części podatku podatnikom, którzy rozliczają się z fiskusem według 19-proc. stawki liniowej oraz osiągającym dochody z kapitałów pieniężnych wymienionych w art. 30b ustawy o PIT.

Ta część zeznania składa się z trzech odrębnych pozycji. Pierwsza z nich przeznaczona jest na wpisanie nazwy wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego, druga - numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, trzecia - do podania kwoty, którą urząd skarbowy przekaże wskazanej w zeznaniu organizacji pożytku publicznego. Przekazywana kwota nie może jednak przekroczyć 1 proc. podatku należnego i musi być zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy w dół. Pamiętać należy, że w zeznaniu podatkowym wskazać można tylko jedną organizację pożytku publicznego. Wyboru organizacji podatnik dokonuje z wykazu zawartego w obwieszczeniu ministra pracy i polityki społecznej z 28 grudnia 2007 r. w sprawie organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na 30 listopada 2007 r. (MP nr 99, poz. 1078 ze zmianami wynikającymi z MP z 2008 r. nr 23, poz. 233).

Na sam koniec, w części P zeznania podatnik składa oświadczenie i podpis. Również tutaj wprowadzono pewne zmiany. W związku z regulacjami zawartymi w art. 80a Ordynacji podatkowej w tej części zeznania dodana została nowa pozycja umożliwiająca złożenie podpisu pełnomocnikowi (wraz z podaniem imienia i nazwiska). Pamiętać należy, że pełnomocnictwo może dotyczyć tylko jednej konkretnej czynności z zakresu jednego podatku. W tym celu należy szczegółowo określić rodzaj czynności oraz podatku objęty pełnomocnictwem, np. podpisywanie deklaracji podatkowej dla podatku dochodowego od osób fizycznych.

PRZYKŁAD BRAK PODPISU

Podatnik 1 kwietnia 2008 r. przesłał listem poleconym zeznanie podatkowe PIT-36L za 2007 rok i uregulował zobowiązanie podatkowe. Podatnik zorientował się jednak, że nie podpisał deklaracji. W takim wypadku trzeba jak najszybciej złożyć korektę zeznania, nie czekając na wezwanie z urzędu skarbowego. W tym celu podatnik powinien ponownie wypełnić zeznanie podatkowe, składając podpis na końcu zeznania i zaznaczając w poz. 6, że celem jego złożenia jest korekta (kwadrat 2). Do składanej korekty zeznania podatnik musi dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.

PRZYKŁAD ODLICZANIE STRATY

Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową w 2006 roku wykazał stratę w wysokości 50 tys. zł. W zeznaniu PIT-36L za 2007 rok ma prawo dokonać odliczenia straty z roku ubiegłego. Trzeba pamiętać, że podatnik może odliczyć maksymalnie 50 proc. kwoty tej straty. Istotne jest, że odliczenie straty przysługuje tylko od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę. Oznacza to, że dochody ze źródła działalność gospodarcza mogą zostać pomniejszone jedynie o stratę z prowadzonej działalności gospodarczej, a nie np. ze sprzedaży papierów wartościowych. Podatnik w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok może zatem odliczyć połowę straty za 2006 rok, czyli 25 tys. zł.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy] Nr 68 (2190), 7 kwietnia 2008 r.

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »