| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć się na PIT-36L

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

1 proc. dla organizacji pożytku publicznego

W związku z wprowadzeniem nowego mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, przed blokiem zatytułowanym Oświadczenie oraz podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika, dodano nową cześć O stanowiącą wniosek o przekazanie 1 proc. na rzecz wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego. Przypomnijmy, że począwszy od zeznań podatkowych składanych za 2007 rok to urząd skarbowy, a nie podatnik, wpłaci kwotę odpowiadającą 1-proc. należnego podatku na konto organizacji pożytku publicznego. Jednocześnie ustawodawca przyznał prawo do przekazania części podatku podatnikom, którzy rozliczają się z fiskusem według 19-proc. stawki liniowej oraz osiągającym dochody z kapitałów pieniężnych wymienionych w art. 30b ustawy o PIT.

Ta część zeznania składa się z trzech odrębnych pozycji. Pierwsza z nich przeznaczona jest na wpisanie nazwy wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego, druga - numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, trzecia - do podania kwoty, którą urząd skarbowy przekaże wskazanej w zeznaniu organizacji pożytku publicznego. Przekazywana kwota nie może jednak przekroczyć 1 proc. podatku należnego i musi być zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy w dół. Pamiętać należy, że w zeznaniu podatkowym wskazać można tylko jedną organizację pożytku publicznego. Wyboru organizacji podatnik dokonuje z wykazu zawartego w obwieszczeniu ministra pracy i polityki społecznej z 28 grudnia 2007 r. w sprawie organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na 30 listopada 2007 r. (MP nr 99, poz. 1078 ze zmianami wynikającymi z MP z 2008 r. nr 23, poz. 233).

Na sam koniec, w części P zeznania podatnik składa oświadczenie i podpis. Również tutaj wprowadzono pewne zmiany. W związku z regulacjami zawartymi w art. 80a Ordynacji podatkowej w tej części zeznania dodana została nowa pozycja umożliwiająca złożenie podpisu pełnomocnikowi (wraz z podaniem imienia i nazwiska). Pamiętać należy, że pełnomocnictwo może dotyczyć tylko jednej konkretnej czynności z zakresu jednego podatku. W tym celu należy szczegółowo określić rodzaj czynności oraz podatku objęty pełnomocnictwem, np. podpisywanie deklaracji podatkowej dla podatku dochodowego od osób fizycznych.

PRZYKŁAD BRAK PODPISU

Podatnik 1 kwietnia 2008 r. przesłał listem poleconym zeznanie podatkowe PIT-36L za 2007 rok i uregulował zobowiązanie podatkowe. Podatnik zorientował się jednak, że nie podpisał deklaracji. W takim wypadku trzeba jak najszybciej złożyć korektę zeznania, nie czekając na wezwanie z urzędu skarbowego. W tym celu podatnik powinien ponownie wypełnić zeznanie podatkowe, składając podpis na końcu zeznania i zaznaczając w poz. 6, że celem jego złożenia jest korekta (kwadrat 2). Do składanej korekty zeznania podatnik musi dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.

PRZYKŁAD ODLICZANIE STRATY

Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową w 2006 roku wykazał stratę w wysokości 50 tys. zł. W zeznaniu PIT-36L za 2007 rok ma prawo dokonać odliczenia straty z roku ubiegłego. Trzeba pamiętać, że podatnik może odliczyć maksymalnie 50 proc. kwoty tej straty. Istotne jest, że odliczenie straty przysługuje tylko od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę. Oznacza to, że dochody ze źródła działalność gospodarcza mogą zostać pomniejszone jedynie o stratę z prowadzonej działalności gospodarczej, a nie np. ze sprzedaży papierów wartościowych. Podatnik w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok może zatem odliczyć połowę straty za 2006 rok, czyli 25 tys. zł.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy] Nr 68 (2190), 7 kwietnia 2008 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK