| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć się na PIT-36L

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Czy podatnik opodatkowany liniowo może złożyć zeznanie PIT-36L elektronicznie. Jakich obowiązków powinien dopełnić oraz jakie wady i zalety wiążą się z takim sposobem złożenia zeznania?


Tomasz Kosieradzki

doradca podatkowy w Sol Financial Services Polska

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy opodatkowani liniowo mają możliwość składania rocznego zeznania PIT-36L w formie elektronicznej. Uprawnienie takie zostało im przyznane rozporządzeniem ministra finansów z 19 grudnia 2007 r. w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (wydane na podstawie art. 3a par. 3 Ordynacji podatkowej). Zastąpiło ono wcześniej obowiązujące rozporządzenie z 16 sierpnia 2006 r., które umożliwiało składanie e-deklaracji wyłącznie tzw. dużym podatnikom.

Przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z możliwości złożenia zeznania za pomocą środków komunikacji elektronicznej, musi pamiętać, że ten sposób składania deklaracji podatkowych został uzależniony od spełnienia kilku obowiązków. Przede wszystkim podatnik, który zamierza składać e-deklaracje, zobowiązany jest do zawiadomienia o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego na druku ZAW-E1.

W zawiadomieniu wskazuje się osobę lub osoby upoważnione do składania deklaracji w tej formie i podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez podatnika lub osobę upoważnioną do składania i podpisywania deklaracji w formie elektronicznej zgłoszenia upoważnienia (druk ZAW-E2). Możliwość składania deklaracji elektronicznych istnieje dopiero po wydaniu przez naczelnika urzędu skarbowego zaświadczenia o zgodności danych zwartych w zawiadomieniu z danymi zawartymi w zgłoszeniu. Zaświadczenie powinno zostać wydane w terminie miesiąca od jego zgłoszenia. Składanie deklaracji w formie elektronicznej wymaga również uzyskania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Koszt uzyskania podpisu wacha się od 300 do 600 zł.

Wzory deklaracji elektronicznych dostępne są na bezpłatnej stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Na stronie znajdują się również informacje niezbędne do prawidłowej obsługi wysyłki deklaracji w formie elektronicznej. Każdorazowo złożona przez podatnika deklaracja zostanie potwierdzona przez organ podatkowy lub elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (dokument UPO).

Przedsiębiorca, który chciałby skorzystać już w tym roku z rozliczenia PIT-36L w formie elektronicznej, ma już taką możliwość. Jednakże wymagało to od niego wcześniejszego dokonania zgłoszenia i zawiadomienia. Jeżeli nie zostało to zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem, nie będzie możliwe złożenie deklaracji w formie elektronicznej w ustawowo przewidzianym terminie.

Decydując się na elektroniczną formę składania deklaracji podatkowych, należy wziąć pod uwagę również element ekonomiczny. Uzyskanie podpisu elektronicznego i jego obsługa (odnawianie certyfikatu) wiążą się z kosztami. Jeżeli nie będziemy korzystali z tej formy rozliczeń w trakcie pozostałej części roku (wysyłając przykładowo deklaracje VAT), wydatki mogą okazać się spore. Jeżeli natomiast częstotliwość korzystania z tej formy rozliczeń będzie duża, podatnik niewątpliwie zaoszczędzi dużo czasu, omijając kolejki na poczcie czy też w urzędzie oraz zyska możliwość złożenia deklaracji praktycznie z dowolnie wybranego miejsca i dowolnym czasie.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

• Rozporządzenie ministra finansów z 19 grudnia 2007 r. w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (Dz.U. nr 246, poz. 1817).

reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »