| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć się na PIT-36L

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Wzór formularza

Minister finansów publicznych co roku określa nowy wzór formularzy podatkowych. Aktualny wzór zeznania PIT-36L mający zastosowanie do dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2007 r. został określony przez ministra finansów w rozporządzeniu z 2 sierpnia 2007 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 148, poz. 1044). Obowiązujący druk można pobrać bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Podatnik nie ma jednak obowiązku wypełniania oryginalnego formularza otrzymanego w urzędzie. Może również posłużyć się kserokopią lub wydrukiem zeznania z internetu, np. ze strony Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl lub programu komputerowego umożliwiającego jego elektroniczne wypełnienie. Istotne jest, aby druk formularza był aktualny, tzn. odpowiadał wzorowi zeznania określonemu przez ministra finansów we wskazanym wyżej rozporządzeniu.

Druk PIT-36L mający zastosowanie do rozliczenia podatkowego za 2007 rok składa się z trzech stron i podzielony jest na części oznaczone kolejnymi numerami alfabetu (od A do R). W stosunku do zeznania o wysokości dochodu osiągniętego w roku 2006 wzór zeznania PIT-36L zawiera kilka istotnych zmian, m.in. uwzględniono w nim rubrykę pozwalającą na uwzględnienie podatku z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz dodano nową część stanowiącą wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »