| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć się na PIT-36L

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Wzór formularza

Minister finansów publicznych co roku określa nowy wzór formularzy podatkowych. Aktualny wzór zeznania PIT-36L mający zastosowanie do dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2007 r. został określony przez ministra finansów w rozporządzeniu z 2 sierpnia 2007 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 148, poz. 1044). Obowiązujący druk można pobrać bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Podatnik nie ma jednak obowiązku wypełniania oryginalnego formularza otrzymanego w urzędzie. Może również posłużyć się kserokopią lub wydrukiem zeznania z internetu, np. ze strony Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl lub programu komputerowego umożliwiającego jego elektroniczne wypełnienie. Istotne jest, aby druk formularza był aktualny, tzn. odpowiadał wzorowi zeznania określonemu przez ministra finansów we wskazanym wyżej rozporządzeniu.

Druk PIT-36L mający zastosowanie do rozliczenia podatkowego za 2007 rok składa się z trzech stron i podzielony jest na części oznaczone kolejnymi numerami alfabetu (od A do R). W stosunku do zeznania o wysokości dochodu osiągniętego w roku 2006 wzór zeznania PIT-36L zawiera kilka istotnych zmian, m.in. uwzględniono w nim rubrykę pozwalającą na uwzględnienie podatku z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz dodano nową część stanowiącą wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK