| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć się na PIT-36L

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Dochody i straty

Celem złożenia zeznania podatkowego na formularzu PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według stawki liniowej. Przychody, koszty ich uzyskania oraz dochód i stratę, a także kwoty należnych zaliczek podatnicy wykazują kolejno w części D zeznania.

Podatnicy osiągający przychody z działalności gospodarczej wypełniają wiersz 1 części D formularza. W kolumnie b wykazują przychody z tego źródła, czyli przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W przypadku podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o VAT należny. W kolumnie przeznaczonej na wykazanie przychodu z działalności gospodarczej należy wykazać również kwoty zwiększające przychód z tytułu utraty przez podatnika prawa do ulg inwestycyjnych, w związku z art. 7 ust. 19 i 20 ustawy z 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 104, poz. 1104 z późn. zm.).

Następnie, w kolumnie c, podatnik wykazuje poniesione koszty uzyskania przychodów, czyli koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT). Kolumna d służy do wykazania kwoty dochodu. Podatnik oblicza ją jako różnicę sumy przychodów i kosztów ich uzyskania. Nie dotyczy to podatników, którzy w latach ubiegłych korzystali z tzw. kredytu podatkowego (zaznaczyli kwadrat w poz. 21 części C zeznania). Wypełniają oni rubrykę zeznania przeznaczoną na wpisanie dochodu na podstawie części C załącznika PIT/Z. Podatnicy, którzy wykazują stratę, wypełniają kolumnę e. Kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów. Podatnicy, którzy w ubiegłych latach korzystali z tzw. kredytu podatkowego, rubrykę kwotę straty ustalają na podstawie części C załącznika PIT/Z. W kolumnie f podatnik wykazuje kwotę zaliczek należnych za rok podatkowy.

Wiersz 1 części D zeznania wypełniają także podatnicy, którzy uzyskali dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których zastosowanie ma metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą (metoda proporcjonalnego odliczenia).

Aktualny druk formularza PIT-36L w części D przewiduje dwa źródła przychodów. Oprócz pozarolniczej działalności gospodarczej, również działy specjalne produkcji rolnej, które począwszy od 2007 roku zostały objęte możliwością opodatkowania według 19-proc. stawki liniowej. Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, podobnie jak podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, wykazują w zeznaniu przychody należne (choćby nie zostały faktycznie otrzymane), uwzględniając kwoty zwiększające przychód z tytułu utraty prawa do ulg inwestycyjnych. Następnie, analogicznie jak w przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą - wypełniają rubryki przeznaczone na wykazanie kosztów uzyskania przychodów, kwoty dochodu (straty) oraz należnych zaliczek.

GDZIE ZŁOŻYĆ SPRAWOZDANIE FINANSOWE

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niemającej osobowości prawnej, właściwym miejscowo organem podatkowym, w którym należy złożyć sprawozdanie finansowe, jest:

• organ podatkowy właściwy ze względu na adres siedziby spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego ze wspólnika jest on właściwy,

• organ podatkowy właściwy dla jednego ze wspólników według ich wyboru, jeżeli organ podatkowy właściwy ze względu na adres siedziby spółki nie jest właściwy dla żadnego ze wspólników. Jeżeli wspólnicy nie dokonali wyboru - organ podatkowy właściwy dla wspólnika wskazanego w pierwszej kolejności w umowie spółki.

JAK DŁUGO TRZEBA PRZECHOWYWAĆ DOKUMENTY PODATKOWE

Podatnik zobowiązany jest przechowywać kopię złożonego zeznania podatkowego do czasu przedawnienia zobowiązania za dany rok podatkowy, czyli przez 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. W przypadku wysłania zeznania listem poleconym należy przechowywać również potwierdzenie nadania. To samo dotyczy innych dokumentów związanych z rozliczeniem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK