| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć się na PIT-36L

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Kwota do zapłaty lub nadpłata

Obliczenia kwoty do zapłaty albo nadpłaty podatnicy dokonują w części J zeznania PIT-36L. W tej części formularza dodany został wiersz (poz. 57) dotyczący podatku z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19-proc. dochodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatek ten jest płatny w terminie złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym dokonano zbycia. Obowiązek wykazania tego rodzaju podatku w rocznym zeznaniu podatkowym wynika z art. 45 ust. 3b ustawy w brzmieniu nadanym z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawodawca w zeznaniu podatkowym PIT-36L mającym zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2007 r. zmodyfikował również wiersze dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, od dochodów (przychodów) uzyskanych bez pośrednictwa płatnika. Przypomnijmy, że w rozliczeniu podatkowym za 2006 rok podatek ten wykazywany był w załączniku PIT/X a następnie w części, w jakiej wpływał na wysokość odpowiednio kwoty do zapłaty lub kwoty nadpłaty, przenoszony do zeznania podatkowego (PIT-36, PIT-36L albo PIT-38). Ponieważ utrzymywanie dotychczasowej konstrukcji załącznika PIT/X mogłoby utrudnić obsługę zeznań podatkowych w formie elektronicznej, resort finansów zdecydował o włączeniu o informacji zawartych w tym załączniku bezpośrednio do rocznego zeznania podatkowego. W wyniku dokonanych zmian pozycje od 57 do 62 odzwierciedlają część B.2 oraz B.3. załącznika PIT/X za 2006 rok.

W części J usunięto ponadto wiersz przeznaczony do wpisania kwoty odsetek naliczonych zgodnie z art. 22e ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy. Jest to związane z likwidacją począwszy od 2007 roku obowiązku składania miesięcznych deklaracji. W efekcie w formularzu zeznania pojawiła się nowa część przeznaczona do wpisania kwoty należnych odsetek za poszczególne miesiące.

WAŻNE!

Jeżeli pozycja zeznania PIT-36L przeznaczona do wpisywania kwoty nie będzie wypełniona - urząd skarbowy przyjmie, że podatnik wpisał 0. Niektóre pozycje zeznania PIT-36L muszą być jednak bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to w szczególności podania numerów: NIP, PESEL, roku, za który zeznanie jest składane, celu złożenia formularza, informacji o dołączonych formularzach oraz podpisu na zeznaniu. Prawidłowe wypełnienie tych pozycji pozwoli uniknąć dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym w celu uzupełniania lub skorygowania uprzednio złożonego zeznania

ZASADY PRZEKAZANIA 1 PROC. PODATKU

Przekazanie 1 proc. podatku:

• Wybór organizacji pożytku publicznego

• Sprawdzenie danych organizacji: nazwy oraz numeru wpisu w KRS

• Złożenie wniosku o przekazanie 1 proc. na formularzu PIT-36 w części P zeznania

PODATEK OD ODPŁATNEGO ZBYCIA NIERUCHOMOŚCI

Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną według 19-proc. stawki linowej podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości wykazują w zeznaniu PIT-36L w części J w poz. 56 zeznania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK