| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Roczne zeznanie PIT-36 przeznaczone jest między innymi dla tych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz ten powinny też wypełnić osoby, które pracowały za granicą.

Odliczenia od podatku

W części I podatnicy dokonują odliczeń od podatku. I tak poz. 170 i 171 wypełniają podatnicy, którzy korzystają z odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Kwotę wydatków z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Ta część formularza przeznaczona jest również na odliczenia od podatku wykazane w części C załącznika PIT/O oraz odliczenia od podatku wydatków mieszkaniowych wykazane w części C.2 załącznika PIT/D.

Obliczenie zobowiązania

W części J trzeba obliczyć zobowiązanie podatkowe. W poz. 178 i 179 należy wykazać zryczałtowany podatek od dochodu z likwidacji działalności gospodarczej dokonanej w grudniu 2007 roku.

W poz. 180 podatnicy wykazują podatek należny, po zaokrągleniu do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

W części K podatnicy dokonują obliczenia kwoty do zapłaty albo nadpłaty.

Wykazanie podatku zryczałtowanego

W części L podatnicy wykazują zryczałtowany podatek, jaki osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania na terytorium Polski, uzyskujące przychody, o których mowa w art. 29 ustawy, bez pośrednictwa płatnika, są zobowiązane (bez wezwania) wpłacać na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

W części M, w poz. 225-248, należy wykazać kwoty odsetek naliczonych zgodnie z art. 22e ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy o PIT. Jeżeli podatnicy zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie byli obowiązani do zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, to wówczas są zobowiązani do wykazania i zapłacenia stosownych kwot odsetek. Odsetki te nalicza się za okres od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok, lub do dnia zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W części N trzeba uwzględnić należne zaliczki, o których mowa w art. 44 ust. 1, 1a i 7 ustawy o PIT.

Załączniki do zeznania

W części O powinny zostać uwzględnione informacje o załącznikach. Ponadto część O wypełniają podatnicy, którzy informują o:

• złożonym wraz z zeznaniem oświadczeniu PIT-2K dotyczącym wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych,

• dołączonym do zeznania rozliczeniu podatku dochodowego od dochodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia za rok podatkowy SSE-R,

• złożonym wraz z zeznaniem zgłoszeniu identyfikacyjnym/aktualizacyjnym,

• dołączonym do zeznania sprawozdaniu finansowym,

• dołączonym do zeznania sprawozdaniu o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej.

1 proc. na pożytek publiczny

Kolejna część P rocznego zeznania to wniosek o przekazanie 1 proc. należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wskazanie w zeznaniu podatkowym organizacji pożytku publicznego przez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego traktuje się na równi ze złożeniem wniosku.

Natomiast część R przeznaczona jest do podpisania zeznania oraz złożenia stosownych oświadczeń podatnika, małżonka, pełnomocnika.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy] Nr 73(2195), 14 kwietnia 2008 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK