| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Roczne zeznanie PIT-36 przeznaczone jest między innymi dla tych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz ten powinny też wypełnić osoby, które pracowały za granicą.

Czy zmiana formy działalności gospodarczej z działalności prowadzonej samodzielnie na prowadzoną w formie spółki cywilnej pozbawia podatnika możliwości odliczenia poniesionej straty z lat poprzednich?

JOLANTA SZYMAŃSKA

doradca podatkowy, Kancelaria Prawno-Rachunkowa Andrzej T. Prelicz Jolanta Szymańska w Katowicach

Jednym z problemów pojawiających się w trakcie zamknięcia roku podatkowego jest sposób rozliczenia straty osiągniętej w danym roku.

Jeżeli w danym roku koszty były wyższe od uzyskanego przychodu, podatnik poniósł stratę. W następnych latach podatnik może pomniejszyć uzyskany dochód o straty z lat ubiegłych zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stratę można rozliczyć w ciągu najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych. Oznacza to, że stratę poniesioną w roku 2007 będzie można odliczyć od dochodu od 2008 do 2012 roku.

Strata nie musi być odliczona w równych ratach, jednak w żadnym roku nie może przekroczyć 50 proc. osiągniętej w jednym roku podatkowym straty. Oznacza to, że o ile uzyskany dochód w kolejnych latach będzie wystarczająco wysoki, to minimalny okres odliczania straty będzie można ograniczyć do dwóch kolejnych lat (2 x 50 proc.) następujących po roku poniesienia straty. Maksymalny okres odliczania straty to pięć lat. Po upływie pięciu lat od roku, w którym podatnik poniósł stratę, traci on prawo do odliczeń za dany rok podatkowy.

Jeżeli podatnik przez kolejne dwa lata, np. w 2006 i 2007 roku poniósł stratę, a w 2008 roku uzyska dochód, to może pomniejszyć dochód 2008 roku maksymalnie o 50 proc. straty uzyskanej w 2006 roku i 50 proc. straty z 2007 roku. Przy czym może dokonywać odliczenia straty już w trakcie 2008 roku, obliczając zaliczki z tytułu podatku dochodowego za poszczególne miesiące, nie musi czekać do czasu złożenia zeznania rocznego.

Strata może być odliczona wyłącznie od dochodu z tego samego źródła, z którego została poniesiona.

Zmiana formy prowadzonej działalności gospodarczej, np. z działalności prowadzonej samodzielnie na prowadzoną w formie spółki cywilnej (i odwrotnie), nie pozbawia podatnika możliwości odliczenia poniesionej straty z lat poprzednich. Podatnikiem pozostaje bowiem nadal osoba fizyczna rozliczająca dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Również zmiana formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej z zasad ogólnych (według skali podatkowej lub podatkiem liniowym) na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie pozbawia możliwości rozliczenia straty. W tym przypadku podatnik pomniejsza przychody, o których mowa w art. 6 ust.1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przepisy dotyczące odliczenia straty mają zastosowanie do strat poniesionych z tytułu: pozarolniczej działalności gospodarczej; z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej przez okres następnych pięciu kolejnych lat podatkowych ustalany będzie na podstawie ksiąg; odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka); odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających; a także z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Nie ma możliwości rozliczenia strat z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.

(KT)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 9 i art. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem Infor.pl »