| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Roczne zeznanie PIT-36 przeznaczone jest między innymi dla tych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz ten powinny też wypełnić osoby, które pracowały za granicą.

Czy w ramach kosztów uzyskania przychodów przy rozliczeniu przychodów z najmu podatnik ma prawo uwzględnić wydatki związane z przystosowaniem przedmiotu najmu do wymagań najemcy i przeprowadzeniem remontu generalnego przed rozpoczęciem wynajmu?

KRZYSZTOF SŁAPCZYŃSKI

prawnik z Kancelarii BSO Prawo i Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu

Podatnicy planujący dokonać podatkowego rozliczenia na formularzu PIT-36 przychodów osiągniętych z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, powinni w pierwszym rzędzie rozważyć, czy w poprzednim roku nie podlegali na swój wniosek ryczałtowemu rozliczeniu tych przychodów. Jeśli tak, to właściwym dla nich formularzem byłby PIT-28, który wypełnić powinni do końca stycznia bieżącego roku.

Podatnicy powinni również pamiętać, że w przypadku opodatkowania najmu podatkiem od towarów i usług do przychodów z najmu nie wlicza się należnego VAT wykazywanego na fakturach sprzedaży, a do kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług naliczonego na fakturach zakupowych.

Warto również zwrócić uwagę na inne istotne kwestie mogące mieć znaczenie dla rozliczeń podatkowych związanych z przychodami z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Otóż odstąpienie bezpłatnie nieruchomości, w całości lub w części, do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej również powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Za taki przychód uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak takim przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie.

Podatnicy ponadto powinni pamiętać o kolejnych uwarunkowaniach mogących mieć wpływ na rozliczenia. Jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, również nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części. Wówczas jednak wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

W ramach kosztów uzyskania przychodów przy rozliczeniu przychodów z najmu podatnik ma prawo uwzględnić koszty związane z przystosowaniem przedmiotu najmu do wymagań najemcy i przeprowadzeniem remontu generalnego sprzed rozpoczęcia wynajmu.

Podatnik ma również prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z zasadami ogólnymi, przy czym zakupione środki trwałe muszą mieć związek z najmem (na przykład zakup klimatyzacji, drzwi antywłamaniowych itp.).

Na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Otóż podatnicy powinni pamiętać, że dochody z najmu wykazane w rocznym zeznaniu sporządzonym na formularzu PIT-36 sumują się z pozostałymi przychodami podatnika. Mogą zatem spowodować przekroczenie przez niego progów podatkowych i w efekcie zwiększenie opodatkowania.

(KT)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK