| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Roczne zeznanie PIT-36 przeznaczone jest między innymi dla tych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz ten powinny też wypełnić osoby, które pracowały za granicą.

Czy jest możliwe odliczenie od mojego dochodu z działalności gospodarczej straty z lat ubiegłych małżonka, który zakończył wcześniej działalność gospodarczą?

JAKUB BOBERSKI

doradca podatkowy, senior konsultant Deloitte Doradztwo Podatkowe Wrocław

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą niektórzy przedsiębiorcy ponoszą stratę. Ustawy podatkowe umożliwiają jednak rozliczenie tak poniesionej straty. Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Jednocześnie zgodnie z art. 9 ust. 3 wspomnianej ustawy, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Jak wynika z powyższego, strata nie jest podatkowo obojętna, bowiem ustawodawca zawarł uregulowania, zgodnie z którymi strata może być rozliczana przez podatnika w następnych latach podatkowych.

O tym, jaka część straty będzie rozliczana w danym roku podatkowym, decyduje sam podatnik. Należy jednocześnie podkreślić, że przy rozliczaniu straty obowiązuje zasada, iż strata z danego źródła przychodu może być pokryta jedynie z dochodów z tego samego źródła. Oznacza to, że np. straty poniesionej z tytułu najmu nie można odliczyć od dochodów osiąganych z działalności gospodarczej czy też dochodów ze stosunku pracy pomniejszyć o stratę z działalności. Przedsiębiorca może jednak zakończyć jedną działalność i rozpocząć drugą, pomniejszając dochód o stratę z poprzedniej firmy (poprzedniej działalności).

Podatnik ma też możliwość odliczenia straty z działalności prowadzonej w innej formie. Odbywa się to bowiem w ramach tego samego źródła przychodów. Tym samym przykładowo przechodząc na działalność gospodarczą prowadzoną w sposób liniowy (według skali 19 proc.), przedsiębiorca ma możliwość uwzględnienia poniesionej straty w ramach działalności opodatkowanej skalą progresywną.

Jeżeli dochód w ramach prowadzonej działalności będzie zbyt niski, aby odliczyć połowę straty, można ją rozliczać w następnych latach. Można też przyjąć dowolne proporcje, np. 20 proc. straty w jednym roku, 35 proc. w drugim, a 45 proc. w trzecim, a także w jednym roku rozliczyć straty z kilku lat. Przepisy podatkowe nie wprowadzają w tym zakresie żadnych szczególnych regulacji. Pamiętać należy, że w sytuacji braku dochodu do pomniejszenia w ciągu najbliższych czterech lat, podatnik nie ma prawa rozliczyć całej wartości straty w ostatnim roku (ma prawo do uwzględnienia straty w wysokości 50 proc.).

Nie ma również przeszkód, by przedsiębiorca rozliczał stratę już w trakcie roku podatkowego, a nie dopiero po jego zakończeniu w rocznej deklaracji. Przedsiębiorca przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy uwzględnia poniesioną wcześniej stratę. Z uwagi na brak konieczności składania miesięcznych deklaracji, fakt rozliczania straty nie będzie znany organowi podatkowemu w trakcie roku.

Pamiętać należy, iż brak jest możliwości odliczenia od swojego dochodu z działalności gospodarczej straty z lat ubiegłych małżonka, który zakończył wcześniej działalność gospodarczą. Jednocześnie, jeżeli przedsiębiorca poniósł wcześniej stratę z działalności prowadzonej indywidualnie, to nie mogą jej odliczyć jego obecni wspólnicy. To nie spółka cywilna jest bowiem podatnikiem PIT, ale jej poszczególni udziałowcy.

(KT)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »