| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Roczne zeznanie PIT-36 przeznaczone jest między innymi dla tych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz ten powinny też wypełnić osoby, które pracowały za granicą.

Dla prowadzących działalność gospodarczą

Formularz PIT-36 przeznaczony dla tych, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów prowadzili:

• pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,

• działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Nie tylko jednak ci podatnicy powinni rozliczyć się na formularzu PIT-36. Muszą go również wypełnić osoby, które uzyskały przychody:

• z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach,

• od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,

• ze źródeł przychodów położonych za granicą,

• z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.

Dla sporządzających remanent

Oprócz tego formularz PIT-36 muszą wypełnić podatnicy, którzy:

• sporządzili remanent likwidacyjny w grudniu roku podatkowego,

• są zobowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,

• obniżają dochód o straty z lat ubiegłych.

Skorzystanie z tzw. kredytu podatkowego

Kolejnymi podatnikami zobowiązanymi do wypełnienia PIT-36 są ci, którzy korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o PIT (tzw. kredyt podatkowy), a także są zobowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f tej ustawy.

Przypomnijmy przy tej okazji, że podatnicy korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 44 ust. 7a ustawy o PIT, wykazują w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) składanym za rok podatkowy, w którym korzystali z tego zwolnienia, dochód osiągnięty (stratę poniesioną) z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochodu tego nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Strata podlega rozliczeniu zgodnie z art. 9 ustawy o PIT. Z kolei zgodnie z art. 44 ust. 7f ustawy o PIT, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej łączy się z dochodem (stratą) z tego źródła, wykazanym w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia - w wysokości 20 proc. tego dochodu w każdym z tych lat.

Wpisanie kwot podatku

W zeznaniu rocznym PIT-36 wykazuje się również zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Przypomnijmy, że w art. 29 ustawy o PIT uregulowano zasady opodatkowania uzyskanych na terytorium Polskiej przychodów, m.in. z odsetek, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu itp.

Artykuł 30 ustawy dotyczy opodatkowania m.in. dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym lub stosunkiem pracy, czy z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych.

Z kolei art. 30a ustawy reguluje kwestie opodatkowania m.in. dochodów (przychodów) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a także z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

W rocznym zeznaniu PIT-36 wykazuje się również podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30e ustawy o PIT. Przepis ten dotyczy przede wszystkim opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK