| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Roczne zeznanie PIT-36 przeznaczone jest między innymi dla tych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz ten powinny też wypełnić osoby, które pracowały za granicą.

Wniosek małżonków

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT małżonkowie mogą wystąpić z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów. Mogą to zrobić małżonkowie:

• podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,

• pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,

• między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa,

• którzy wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów złożyli nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy.

Małżonkowie ci muszą spełniać jeszcze jeden istotny warunek. Otóż do żadnego z nich w roku podatkowym nie mają zastosowania przepisy:

• dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19-proc. stawką podatku,

• ustawy o podatku tonażowym,

• ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, regulujące opodatkowanie niektórych przychodów (dochodów) osób fizycznych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych.

Ostatni z warunków nie dotyczy jednak podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jeżeli małżonkowie spełniają te wszystkie warunki, to mogą - na swój wniosek - być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów (ustalonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy), po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i 26c ustawy, czyli m.in. składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe czy wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii.

W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Zgodnie natomiast z art. 6a ust. 1 ustawy o PIT wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony przez podatnika, który:

• zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,

• pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Jednocześnie należy pamiętać, iż podatnikom, którzy złożyli wniosek, o którym mowa w art. 6a ust. 1 ustawy, nie przysługuje prawo opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

ZAŁĄCZNIKI DO ZEZNANIA PIT-36

PIT/B - informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym.

PIT/D - informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych.

PIT-2K - oświadczenie, które wraz z załącznikiem PIT/D składają podatnicy, którzy po raz pierwszy odliczają od dochodu odsetki od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych.

PIT/M - informacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców.

PIT/O - informacja o odliczeniach od dochodu (np. kwot darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, wydatków z tytułu użytkowania sieci internet) lub od podatku (np. z tytułu wychowywania dzieci), z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych.

PIT/ZG - informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku.

PIT/Z - informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o PIT.

Dla samotnie wychowujących dzieci

Wypełniając PIT-36, można również wystąpić z wnioskiem o obliczenie podatku w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci. Z wnioskiem o obliczenie podatku w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci może wystąpić osoba, która w roku podatkowym łącznie spełniała warunki określone w art. 6 ust. 4, 5, 8-10 ustawy o PIT.

Jeżeli osoba samotnie wychowująca dzieci spełnia te warunki, to może - na swój wniosek - określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK