| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Roczne zeznanie PIT-36 przeznaczone jest między innymi dla tych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz ten powinny też wypełnić osoby, które pracowały za granicą.

Przychody zagraniczne

Sposób opodatkowania dochodów z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą wynika z postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska zawarła z danym państwem, a w przypadku braku takiej umowy - z postanowień art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o PIT. Dlatego też przed wypełnieniem części D wskazane jest upewnienie się co do postanowień właściwej umowy.

Do dochodów uzyskanych za granicą mają zastosowanie dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

• metoda wyłączenia z progresją,

• metoda proporcjonalnego odliczenia.

Metoda wyłączenia z progresją oznacza, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie. Jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stopę podatku obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie.

Metoda proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą oznacza, że w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu (w części) od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym.

Jeżeli do dochodów uzyskanych za granicą ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dochodów tych podatnicy nie wykazują w części D.1. i D.2., należy je bowiem wykazać w części H zeznania w wierszu zatytułowanym Dochody osiągnięte za granicą.

Właściwe wiersze w części D.1. i D.2. wypełniają natomiast podatnicy, którzy uzyskali dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

Podsumowanie dochodów

Wiersz 9: „Razem” - należy wypełnić niezależnie od liczby źródeł przychodów, z których podatnicy uzyskali przychód. Podatnicy, którzy w 2007 roku korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy, przy podsumowaniu dochodów nie uwzględniają kwot wykazanych w poz. 54 i 97.

Odliczenia od dochodu

Część E formularza PIT-36 przeznaczona jest na odliczenia dochodu zwolnionego, strat i składek na ubezpieczenia społeczne. Poz. 131 i 132 wypełniają podatnicy, korzystający ze zwolnienia od podatku dochodowego w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT, którzy otrzymali zezwolenie na prowadzenie tej działalności po 31 grudnia 2000 r.

Przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie niniejszego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości. Poz. 133 i 134 wypełniają podatnicy, którzy w latach: 2002, 2003, 2004, 2005 lub 2006 wykazali straty i w 2007 roku mieli prawo do odliczania straty z lat ubiegłych.

Podatnicy mają prawo do odliczenia tej straty od dochodu w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Z tym że wysokość takiego odliczenia w którymkolwiek z tych lat, w tym również w 2007 roku, nie może przekroczyć 50 proc. kwoty straty.

Warto pamiętać, że odliczenie straty przysługuje tylko od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę.

Z kolei poz. 135 i 136 wypełniają podatnicy dokonujący odliczeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK