| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić PIT-38

Jak prawidłowo wypełnić PIT-38

Każdy podatnik zobowiązany jest dokonać rocznego rozliczenia dochodów uzyskanych w ciągu ostatniego roku. Obowiązek ten dotyczy także podatników otrzymujących przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Termin na złożenie zeznania upływa z końcem kwietnia.

Mieszkam w Polsce, a pracę wykonuję za granicą. Część wynagrodzenia wpłacam do zagranicznego banku, który co miesiąc dolicza odsetki do mojego rachunku. Czy przychód z tego tytułu powinienem rozliczyć w Polsce?

REBEKA WEINTRAUB-FILEK

konsultant w dziale doradztwa podatkowego Pricewaterhouse-Coopers w biurze wrocławskim

Polscy rezydenci podatkowi powinni wykazać w polskim zeznaniu rocznym wszystkie światowe dochody, w tym zagraniczne dochody kapitałowe.

Może to dotyczyć osób pracujących za granicą osiągających tam dochody, np. z odsetek na rachunkach bankowych czy z planów akcyjnych zagranicznego pracodawcy. Również osoby, które inwestowały na zagranicznych giełdach lub uzyskały dochody z zagranicznych funduszy inwestycyjnych, powinny rozliczyć się na formularzu PIT-38.

Przychody te wykazuje się w części C formularza. Należy też wypełnić załącznik PIT/ZG dla każdego kraju, z którego uzyskaliśmy przychód (wykazując dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania). W przypadku zagranicznych dochodów kapitałowych, nie mając informacji PIT-8C, musimy oprzeć się na innych danych (np. zestawieniach zagranicznego biura maklerskiego). Kwotę dochodu wykazaną w PIT/ZG przenosimy do PIT-38 jako inne przychody.

Tak wykazane przychody łączymy z ewentualnymi przychodami kapitałowymi osiągniętymi w Polsce i obliczamy PIT od łącznej sumy dochodów (z zastosowaniem ryczałtowej stawki 19 proc. Następnie odliczamy kwotę PIT zapłaconego za granicą, której wartość w złotych ustalamy analogicznie jak w przypadku przychodu.

Sposób odliczenia zagranicznego PIT zależy od przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem, z którego uzyskaliśmy przychód. Według większości umów, odliczając PIT zagraniczny od dochodów kapitałowych, stosujemy metodę odliczenia proporcjonalnego - kwota odliczana nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie odpowiada dochodowi zagranicznemu. Jest to też metoda wynikająca z polskiej ustawy o PIT. Kwotę podatku obliczoną według stawki 19 proc. od łącznych dochodów uzyskanych w Polsce i za granicą mnożymy przez kwotę dochodu uzyskanego za granicą, a następnie dzielimy przez łączną kwotę dochodu uzyskanego za granicą i w Polsce. Wynik stanowi limit podatku zagranicznego podlegającego odliczeniu.

Dodatkowo większość umów ogranicza prawo kraju źródła do opodatkowania niektórych dochodów kapitałowych (podatek u źródła, który może być pobrany od odsetek zazwyczaj mieści się w granicach 5-10 proc., a od dywidend 10-15 proc.). Jeśli płatnik w kraju źródła dochodu pobrał podatek w wyższej wysokości, w PIT-38 możemy tylko odliczyć kwotę podatku przewidzianą w umowie (o zwrot nadwyżki można ubiegać się w kraju, w którym pobrano podatek u źródła). By zapobiec pobraniu wyższego podatku przez kraj źródła, należy zgłosić zagranicznej instytucji finansowej, że jest się polskim rezydentem podatkowym (konieczne może być dostarczenie certyfikatu rezydencji).

W przypadku niektórych zagranicznych przychodów kapitałowych (m.in. odsetek i dywidend) na formularzu PIT-38 nie wykazujemy przychodu, a jedynie kwotę podatku (w części E formularza). Obliczamy polski PIT od powyższych przychodów (z zastosowaniem ryczałtowej stawki 19 proc.) oraz odliczamy kwoty w złotych podatku zapłaconego za granicą.

Powinniśmy zachować dokumenty wskazujące kwoty i daty wypłat (np. wyciągi z rachunku bankowego). W przypadku wątpliwości urzędu skarbowego dokumenty te dowiodą prawidłowości obliczenia zobowiązania podatkowego.

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 30b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK