| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić PIT-38

Jak prawidłowo wypełnić PIT-38

Każdy podatnik zobowiązany jest dokonać rocznego rozliczenia dochodów uzyskanych w ciągu ostatniego roku. Obowiązek ten dotyczy także podatników otrzymujących przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Termin na złożenie zeznania upływa z końcem kwietnia.

Nie prowadzę działalności gospodarczej, a także nie jestem podatnikiem podatku od towarów i usług. W kwietniu 2007 r. nabyłem w drodze spadku udziały w spółce z o.o. W listopadzie 2007 r. dokonałem sprzedaży tych udziałów na rzecz brata. Czy muszę odprowadzić podatek dochodowy od tej sprzedaży i czy dochody uzyskane z ich sprzedaży wykazuje się łącznie z dochodami ze stosunku pracy w zeznaniu PIT-37?

MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy w BDO Numerica

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonuje specyfikacji źródeł przychodów. W katalogu źródeł przychodów wymienione zostały w art. 10 ust. 1 pkt 7 wspomnianej ustawy, kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy PIT. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a). Proszę zwrócić uwagę, iż przychodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych udziałów, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Należy jednakże zwrócić uwagę, że zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 105, jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn reguluje ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Na podstawie przedstawionego przez pana pytania nie można jednakże ocenić, czy od nabycia w drodze spadku udziałów w spółce z o.o. zobowiązany pan był do zapłaty podatku od spadków i darowizn oraz ewentualnie, w jakiej wysokości. Co do zasady, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną (m.in. w spółce z o.o.) uważa się, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, wydatki na objęcie lub nabycie tych udziałów. Jednakże przy nabyciu w drodze spadku element wydatku czy kosztu nie wystąpi. W związku z powyższym, opodatkowaniu u pana podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie podlegać uzyskany przychód ze sprzedaży przedmiotowych udziałów w spółce z o.o. Przychód ten będzie ewentualnie pomniejszony o zapłacony przez pana podatek od spadków i darowizn od nabycia tych udziałów w drodze spadku, jeżeli był pan zobowiązany do zapłaty tego podatku. Dochodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów nie łączy się z przychodami opodatkowanymi według skali podatkowej, w tym dochodów ze stosunku pracy. Od dochodów uzyskanych m.in. z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu. Dochody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną wykazuje się w zeznaniu PIT-38. Dochodów tych nie ujmuje się natomiast w zeznaniu PIT-37. Zeznanie PIT-38 za rok 2007 należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2008 r. w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na pana miejsce zamieszkania 31 grudnia 2007 r. W tym terminie powinien pan wpłacić należny podatek dochodowy, wynikający z zeznania PIT-38.

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 10 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a), art. 21 ust. 1 pkt 105, art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK