| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić PIT-38

Jak prawidłowo wypełnić PIT-38

Każdy podatnik zobowiązany jest dokonać rocznego rozliczenia dochodów uzyskanych w ciągu ostatniego roku. Obowiązek ten dotyczy także podatników otrzymujących przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Termin na złożenie zeznania upływa z końcem kwietnia.

Na początku 2007 r. objąłem certyfikaty inwestycyjne w zamian za wniesienie akcji do funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Pod koniec roku dokonałem sprzedaży tych certyfikatów. Jak należy rozliczyć te transakcje z fiskusem?

PIOTR TRYBAŁA

doradca podatkowy w KPT Doradcy Podatkowi

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera regulacji, które określałyby, w jaki sposób ustalić przychód podatnika zbywającego papiery wartościowe (akcje) poprzez ich wniesienie do funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Ustawodawca nie wprowadził szczegółowego przepisu dotyczącego ustalenia przychodu z tego typu transakcji. Podatnicy wywodzili brak obowiązku podatkowego z faktu, że art. 30b ust. 2 ustawy PIT szczegółowo określa, jak należy ustalić przychód z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji, jak również ich zbycia poprzez wniesienie aportu do spółki kapitałowej. Uznali zatem, że czynność taka nie rodzi obowiązku podatkowego, który powstanie dopiero w momencie zbycia objętych certyfikatów.

Pogląd taki znajdował potwierdzenie w wielu stanowiskach organów podatkowych. Uznawano, że w momencie wniesienia do funduszu inwestycyjnego zamkniętego akcji celem pokrycia ceny obejmowanych certyfikatów inwestycyjnych po stronie podatnika nie powstaje dochód do opodatkowania (m.in. naczelnik I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, sygn. postanowienia 1471/DPD1/423/57/05/MK). W konsekwencji oznaczało to, że dopiero w momencie zbycia certyfikatów inwestycyjnych po stronie podatnika powstawał przychód do opodatkowania, przy czym zdaniem organów podatkowych kosztem uzyskania tego przychodu był historyczny koszt nabycia akcji.

Praktyka organów podatkowych wydających interpretacje już w imieniu ministra finansów uległa jednak zmianie. W obecnych interpretacjach podkreśla się, że moment wniesienia akcji do funduszu stanowi odpłatne zbycie papierów wartościowych. W konsekwencji podatnik ma obowiązek rozpoznania dochodu podlegającego opodatkowaniu 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (postanowienie dyrektora IS w Warszawie z 5 grudnia 2007 r., sygn. IPPB2/415-150/07-2/AS). Zatem podatnik dokonujący wniesienia akcji do funduszu w zamian za objęcie certyfikatów inwestycyjnych powinien ustalić i opodatkować dochód wynikający z takiej transakcji. Zdaniem organów dochód ten powinien zostać ustalony zgodnie z zasadami ogólnymi stosowanymi dla odpłatnego zbycia akcji. Oznacza to, że 19 proc. zryczałtowanemu podatkowi powinna podlegać różnica pomiędzy wartością nabywanych certyfikatów inwestycyjnych a historycznym kosztem nabycia akcji wnoszonych do funduszu. Przyjęcie stanowiska, że nabycie certyfikatów w zamian za akcje podlega opodatkowaniu, powinno znajdować odzwierciedlenie przy ustalaniu dochodu z późniejszego zbycia tych certyfikatów, tj. powinna nim być różnica pomiędzy wartością akcji z dnia ich wniesienia do funduszu (objęcia certyfikatów) a wartością certyfikatów w dniu ich zbycia.

Warto jednak zwrócić uwagę na pismo dyrektora IS w Katowicach, przywołane powyżej, które potwierdza zapytanie podatnika, że koszt uzyskania przychodów w momencie zbycia certyfikatów inwestycyjnych należy ustalić na podstawie historycznego kursu nabycia akcji (udziałów), którymi opłacono certyfikaty. Stanowisko to pozostaje w sprzeczności z wnioskami wynikającymi z ustawy PIT, potwierdzonymi choćby przez dyrektora IS w Warszawie w postanowieniu z 6 lutego 2008 r. (sygn. IPPB2/415-388/07-3/AF), w którym uznano, iż koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych powinien zostać ustalony na podstawie wydatków faktycznie poniesionych na ich nabycie, tj. w wysokości wartości akcji w dniu objęcia certyfikatów.

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 30b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »