| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić PIT-38

Jak prawidłowo wypełnić PIT-38

Każdy podatnik zobowiązany jest dokonać rocznego rozliczenia dochodów uzyskanych w ciągu ostatniego roku. Obowiązek ten dotyczy także podatników otrzymujących przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Termin na złożenie zeznania upływa z końcem kwietnia.

Nabycie w drodze spadku

W przypadku nabycia przez podatnika papierów wartościowych w drodze spadku lub darowizny cena nabycia wynosi 0 zł. Natomiast wolny od podatku dochodowego będzie dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku lub darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Do ustalenia wysokości dochodu lub straty służą poz. 26 i poz. 27. Oba pola znajdują się w wierszu 3 części C omawianego formularza.

Wartości w walutach obcych

Trzeba pamiętać, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut.

W sytuacji gdy podatnik nie korzysta z usług banku, przychody co do zasady przeliczać na złote należy według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Jeśli chodzi natomiast o koszty uzyskania przychodów, wartości te przelicza się na walutę polską według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Wysokość podatku

Kolejną częścią zeznania PIT-38 jest część D. Dokonuje się w niej obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego.

Pozycję 38 wypełniają podatnicy, którzy w latach 2002-2006 wykazali straty, a w 2007 roku przysługuje im prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych. Trzeba pamiętać, że prawo odliczenia poniesionych strat dotyczy wyłącznie strat poniesionych z przychodów, podlegających w latach 2002-2006 opodatkowaniu z tytułu odpłatnego zbycia:

• papierów wartościowych,

• pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),

• pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,

• udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.

reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »