| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić PIT-38

Jak prawidłowo wypełnić PIT-38

Każdy podatnik zobowiązany jest dokonać rocznego rozliczenia dochodów uzyskanych w ciągu ostatniego roku. Obowiązek ten dotyczy także podatników otrzymujących przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Termin na złożenie zeznania upływa z końcem kwietnia.

PIT/ZG

Formularz ten stanowi informację o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym, podatku za granicą.

Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym uzyskały dochody za granicą, o których mowa w art. 30b ust. 5a i 5b ustawy, podlegające opodatkowaniu w Polsce.

W załączniku podatnik wykazuje dochody z zagranicy oraz podatek zapłacony za granicą rozliczane w zeznaniu podatkowym PIT-38. Trzeba zwrócić uwagę, że załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa, w którym uzyskano dochód.

Formularz NIP-3

Sytuacje, w których konieczne jest złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego/aktualizującego, określone zostały w art. 5, 6 i 9 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Podatnik jest obowiązany do dokonania zgłoszenia, zgodnie z zasadami określonymi w tej ustawie. Warto przypomnieć, że termin aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym wynosi 30 dni od dnia zmiany danych. Ponadto w części tej podatnicy mogą podać swój numer telefonu, numer faksu, adres e-mail (podanie tych informacji nie jest obowiązkowe), jak również poinformować o formie, w jakiej chcieliby otrzymać zwrot nadpłaty wykazanej w poz. 44.

Zwrot podatku

Stosownie do postanowień art. 77b par. 1 Ordynacji podatkowej zwrot nadpłaty następuje:

1) na wskazany rachunek bankowy podatnika, obowiązanego do posiadania rachunku bankowego,

2) w gotówce, jeżeli podatnik nie jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego, chyba że zażąda zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy.

Podatnicy, którzy zwrócili się o zwrot nadpłaty na rachunek bankowy, powinni sprawdzić, czy w formularzu NIP-3 wskazali numer osobistego rachunku bankowego i czy jest on aktualny. Jeżeli podatnik nie wskazał numeru osobistego rachunku bankowego lub wskazany numer nie jest aktualny, należy złożyć zgłoszenie NIP, podając aktualne dane dotyczące rachunku bankowego. Natomiast w celu zgłoszenia rezygnacji ze zwrotów na rachunek bankowy, np. z powodu likwidacji rachunku, wystarczy zaznaczyć w formularzu NIP-3 pozycję Rezygnacja.

Darowizna 1 proc.

Podatnicy rozliczający się z fiskusem w oparciu o formularz PIT-38 mają także możliwość dokonania przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Stosownie do postanowień art. 45 ust. 5c i 5d ustawy, naczelnik urzędu skarbowego - na wniosek podatnika - przekazuje na rzecz wskazanej przez podatnika organizacji pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Przekazanie kwoty darowizny, po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego, nastąpić powinno co do zasady w terminie trzech miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, pod warunkiem że zeznanie podatkowe zostanie złożone przed upływem terminu określonego dla jego złożenia.

Wskazanie w zeznaniu podatkowym wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego traktowane jest na równi ze złożeniem wniosku. Należy pamiętać, iż zgodnie z przepisami ustawy można wskazać tylko jedną organizację, na rzecz której chce się dokonać darowizny. Ważne jest także, aby znajdowała się ona w wykazie organizacji mających status organizacji pożytku publicznego, o którym mowa w art. 45 ust. 5g ustawy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK