| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić i przesłać e-deklaracje

Jak prawidłowo wypełnić i przesłać e-deklaracje

Kilkadziesiąt rodzajów deklaracji i zeznań podatkowych mogą przesyłać podatnicy drogą elektroniczną. Muszą jednak posiadać zaświadczenie od naczelnika urzędu skarbowego oraz bezpieczny e-podpis. Obecnie istnieje jeden sposób przesyłania e-deklaracji - za pomocą interaktywnego formularza. Wyjaśniamy, jak dokonać tego w sposób prawidłowy.

Słyszałem o możliwości przesłania deklaracji podatkowej drogą elektroniczną. Czy w takim razie mogę przesłać deklarację VAT-7 e-mailem do urzędu skarbowego? Jeśli tak, to na jaki adres przesłać wypełnioną deklarację?

NIE. Nie ma możliwości przesłania deklaracji podatkowej e-mailem. Wymogi dotyczące przesłania e-deklaracji zostały określone w Ordynacji podatkowej, w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone, a także w ustawie o podpisie elektronicznym. Z przepisów tych wynika, że deklaracje podatkowe mogą być przesyłane m.in. za pomocą interaktywnych formularzy przygotowanych przez Ministerstwo Finansów oraz za pomocą systemów wykorzystujących kod XML określony w rozporządzeniach ministra finansów (struktura logiczna deklaracji). Ponadto e-deklaracje muszą być podpisane bezpiecznym e-podpisem. W związku z tym nie ma możliwości przesłania deklaracji za pomocą e-maila.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kurczab-Ligienza

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK