| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić i przesłać e-deklaracje

Jak prawidłowo wypełnić i przesłać e-deklaracje

Kilkadziesiąt rodzajów deklaracji i zeznań podatkowych mogą przesyłać podatnicy drogą elektroniczną. Muszą jednak posiadać zaświadczenie od naczelnika urzędu skarbowego oraz bezpieczny e-podpis. Obecnie istnieje jeden sposób przesyłania e-deklaracji - za pomocą interaktywnego formularza. Wyjaśniamy, jak dokonać tego w sposób prawidłowy.

Czy formularze interaktywne służą jedynie do weryfikacji wpisanych danych przez podatnika, czy mogą także obliczyć podatek?

ERNEST FRANKOWSKI

doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers

Nie

Podatnicy powinni obliczyć odpowiedni podatek w posiadanym przez nich programie lub w systemie finansowo-księgowym, a następnie odpowiednie wartości przepisać do formularza XML deklaracji podatkowej.

Podatnik, który spełni wszystkie, liczne, warunki wstępne w zakresie wysyłania e-deklaracji, musi mieć świadomość zasad funkcjonowania portalu Ministerstwa Finansów służącego systemowi e-Deklaracje. Mianowicie system ten (portal) oparty jest na interaktywnych formularzach XML (zdefiniowanych w odpowiednich rozporządzeniach wykonawczych). Formularzy tych nie należy jednak mylić z popularnymi programami do obliczania podatku (przede wszystkim PIT) i wypełniania odpowiednich deklaracji/zeznań podatkowych. W system e-Deklaracje Ministerstwa Finansów nie został wbudowany żaden mechanizm wspierający samo obliczenie zobowiązania podatkowego. W praktyce podatnicy powinni obliczyć odpowiedni podatek w posiadanym przez nich programie (w przypadku PIT takie programy co roku są dostępne w internecie oraz w popularnych czasopismach i dziennikach) lub w systemie finansowo-księgowym (często oznacza to MS Excel). A następnie odpowiednie wartości przepisać do formularza XML deklaracji podatkowej, udostępnionego na stronie systemu e-Deklaracje. Po uzupełnieniu odpowiednich pól w interaktywnym formularzu należy go zapisać, podpisać elektronicznym podpisem i wysłać do urzędu skarbowego (oczywiście wszystkich tych czynności dokonuje się elektronicznie z poziomu portalu E-Deklaracji).

Powyższe ograniczenie systemu e-Deklaracje (tzn. brak wsparcia dla funkcji obliczania podatku) ma uzasadnienie w konstrukcji polskiego (i nie tylko polskiego) systemu podatkowego. Co do zasady bowiem, polski system podatkowy opiera się na zasadzie samoobliczenia podatku przez podatników. Dodatkowo udostępnienie przez władze podatkowe narzędzia elektronicznego do obliczenia podatku wywołałaby dyskusję nad odpowiedzialnością fiskusa za prawidłowość tych wyliczeń.

(ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK