| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić i przesłać e-deklaracje

Jak prawidłowo wypełnić i przesłać e-deklaracje

Kilkadziesiąt rodzajów deklaracji i zeznań podatkowych mogą przesyłać podatnicy drogą elektroniczną. Muszą jednak posiadać zaświadczenie od naczelnika urzędu skarbowego oraz bezpieczny e-podpis. Obecnie istnieje jeden sposób przesyłania e-deklaracji - za pomocą interaktywnego formularza. Wyjaśniamy, jak dokonać tego w sposób prawidłowy.

Jesteśmy średniej wielkości firmą. Zamierzamy w przyszłości przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną. Chcielibyśmy wykorzystać do przesyłania e-deklaracji nasz program do rozliczeń finansowo-księgowych. Czy możemy wykorzystać program?

MAŁGORZATA NAPIÓRKOWSKA-KUBICKA

doradca podatkowy w Accreo Taxand

Tak

Jest to możliwe dzięki opublikowaniu przez resort finansów otwartego kodu. Jednak oferowane obecnie na rynku programy finansowo-księgowe nie zostały jak dotąd wyposażone w moduły niezbędne do wysyłania e-deklaracji bezpośrednio z systemu księgowego.

Od 1 stycznia 2008 r. każdy podatnik (płatnik) jest uprawniony do składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Aby skorzystać z możliwości rozliczania się z aparatem skarbowym w takiej formie, należy zaopatrzyć się w kwalifikowany podpis elektroniczny lub upoważnić osobę, która taki podpis posiada, do składania deklaracji w naszym imieniu oraz zgłosić w urzędzie skarbowym zamiar składania e-deklaracji.

Warunkiem koniecznym dla przesłania deklaracji podatkowej drogą elektroniczną jest posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Aby uzyskać podpis elektroniczny, trzeba zgłosić się do jednego z trzech kwalifikowanych centrów certyfikacji (Certum, Sigillum, KIR). Formularz zgłoszenia certyfikacyjnego najczęściej można przesłać zarówno e-mailem, jak i złożyć osobiście w punkcie rejestracyjnym danego centrum. Szczegółowe procedury związane z uzyskaniem podpisu ustalają poszczególne centra certyfikacji.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów, docelowo mają istnieć dwa sposoby przesyłania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną:

1) za pomocą interaktywnego formularza PDF konkretnej deklaracji podatkowej, który po wypełnieniu i opatrzeniu podpisem elektronicznym można wysłać do systemu, oraz

2) z wykorzystaniem aplikacji dostarczonych przez producentów oprogramowania finansowo-księgowego, dzięki którym można przesyłać deklaracje podatkowe bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych podatnika. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki opublikowaniu przez MF otwartego standardu dokumentu podatkowego. Producenci oprogramowania mogą dostosować swoje aplikacje tak, by mogły one bezpośrednio obsługiwać proces składania deklaracji podatkowych bez konieczności pobierania deklaracji w formie plików PDF.

W praktyce, w pierwszej fazie wdrożenia e-deklaracji, podatnicy mogą przesyłać deklaracje podatkowe przy użyciu zestawu interaktywnych formularzy dostępnych na www.e-deklaracje.gov.pl. Oferowane na rynku programy finansowo-księgowe nie zostały jak dotąd wyposażone w nowe moduły niezbędne do wysyłania e-deklaracji bezpośrednio z systemu księgowego. Większość programów w dalszym ciągu wyposażona jest tylko w aplikacje, które pozwalają wydrukować wybrane deklaracje podatkowe, przede wszystkim związane z rozliczeniami w zakresie VAT i podatków dochodowych. Termin wprowadzenia w życie drugiej opcji zależy od tego, kiedy producenci oprogramowania księgowego wzbogacą swoją ofertę o odpowiednie nakładki umożliwiające przesyłanie deklaracji bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego. Dopóki programy księgowe nie zostaną w tym zakresie zaktualizowane, e-deklaracje można składać przy użyciu komputera, na którym zainstalowana jest przeglądarka internetowa oraz program Adobe Reader.

(ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK