| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > VAT w obrocie nieruchomościami

VAT w obrocie nieruchomościami

Zgodnie z generalną zasadą dostawa nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT. To, czy od sprzedaży nieruchomości zapłacimy VAT, zależy jednak od tego, czy transakcje zbycia są wykonywane w ramach działalności gospodarczej i jaka jest ich częstotliwość. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy szczegółowo, kiedy tego typu transakcje będą podlegały VAT, a kiedy będą z niego zwolnione. Warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę, gdyż budzi ona kontrowersje.

W odniesieniu do dostaw obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem jednak lokali użytkowych, stosuje się stawkę VAT w wysokości 7 proc.

Aneta Kowalska

konsultant podatkowy z Kancelarii Prawnej Squire Sanders Święcicki Krześniak

Z powyższego wynika, że dostawa (sprzedaż) garażu będącego lokalem użytkowym, wybudowanym w ramach obiektu budownictwa mieszkaniowego, podlega opodatkowaniu VAT w wysokości 22 proc.

Zasada powyższa powinna mieć również zastosowanie w stosunku do garaży będących odrębnymi lokalami użytkowymi (garaż wolno stojący), jako że stanowią przedmiot odrębnej od lokalu mieszkalnego dostawy towarów.

Stanowisko takie obecne jest w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe, np. decyzja z 7 grudnia 2007 r., wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. 1401/PV-I/4407/14-9/07/AŁ), gdzie został powołany wyrok Sąd Najwyższego z 7 marca 2003 r., sygn. akt III RN 29/02, w którym SN stwierdził, że garaże, choć stanowią część składową lokalu mieszkalnego, nie należą do pomieszczeń pomocniczych, lecz przynależnych do lokalu. Stąd ich sprzedaż jest objęta 22 proc. stawką VAT.

W związku z powyższym garaże nie stanowią lokali mieszkalnych, nie są również pomieszczeniami pomocniczymi służącymi zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i tym samym powinny być opodatkowane 22 proc. stawką VAT. Inaczej przedstawiałaby się kwestia miejsca parkingowego. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 proc. w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Zastosowanie stawki 7 proc. wobec dostaw obiektów budownictwa mieszkaniowego zostało przedłużone i tym samym aktualne jest również w stanie prawnym 2008.

Prawidłowe określenie właściwej stawki VAT zależy od ustalenia, czy sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, w tym prawa do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego, stanowi jedną czynność opodatkowaną VAT, czy też powyższą sprzedaż należy rozpatrywać dla potrzeb rozliczania tego podatku jako poszczególne odrębne od siebie czynności.

Powyższe stanowisko ma również odzwierciedlenie w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych. WSA w Warszawie w wyroku z 13 września 2007 r. (sygn. III SA/Wa 1052/07) stwierdził, że wyodrębnione miejsca postojowe nie mogą być bowiem przedmiotem sprzedaży obok własności do lokalu mieszkalnego. Nie ma bowiem możliwości nabycia (a więc i zbycia) lokalu mieszkalnego bez prawa do korzystania z miejsca postojowego. W związku z tym sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wyodrębnionego miejsca parkingowego znajdującego się w danym budynku podlegać będzie 7-proc. stawce VAT.

Podobne stanowisko zostało wyrażone w decyzji Izby Skarbowej w Rzeszowie z 2 listopada 2006 r., sygn. L.IS.II/2-443/223/06.

Jednak organy podatkowe często wydają w tej sprawie interpretacje niekorzystne dla podatnika, chociażby postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 11 czerwca 2007 r. wydane przez naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach (sygn. OG-005/41/2007/PP/443-23/23/07) lub postanowienie z 15 maja 2007 r. wydane przez naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim (sygn. USIII/2-443/199/27/J/2007).

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »