| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > VAT w obrocie nieruchomościami

VAT w obrocie nieruchomościami

Zgodnie z generalną zasadą dostawa nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT. To, czy od sprzedaży nieruchomości zapłacimy VAT, zależy jednak od tego, czy transakcje zbycia są wykonywane w ramach działalności gospodarczej i jaka jest ich częstotliwość. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy szczegółowo, kiedy tego typu transakcje będą podlegały VAT, a kiedy będą z niego zwolnione. Warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę, gdyż budzi ona kontrowersje.

VAT przy wynajmie

W świetle przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT) usługi najmu, jako odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, podlegają opodatkowaniu VAT. Należy jednak zwrócić uwagę, że podmiot świadczący przedmiotową usługę (wynajmujący) jest zobowiązany do rozliczenia z tego tytułu VAT jedynie wówczas, gdy posiada on status podatnika VAT. Jak wynika z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl natomiast ust. 2 tego artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W świetle powyższych regulacji należy zatem stwierdzić, iż niezależnie od tego, czy umowa najmu dotyczy lokalu mieszkalnego, czy też biurowego, podmiot wynajmujący zawsze posiada status podatnika w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Rozróżnienie wynajmu lokalu mieszkalnego, czy też biurowego ma natomiast znaczenie w kwestii zastosowania właściwej stawki podatkowej. Zgodnie z przepisami ustawy usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym są zwolnione z opodatkowania VAT (poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Z kolei najem nieruchomości na cele inne niż mieszkalne jest opodatkowany podstawową stawką w wysokości 22 proc. Zgodnie z powyższym, jeżeli podatnik wynajmuje nieruchomość o charakterze mieszkalnym, wówczas korzysta z wyżej wskazanego zwolnienia, a w konsekwencji nie ma obowiązku rozliczania VAT. Jeżeli natomiast przedmiotem najmu jest lokal mieszkalny z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkaniowe, wówczas usługa najmu jest opodatkowana stawką 22 proc.

Należy zwrócić uwagę, że nie w każdym przypadku usługa najmu lokalu biurowego skutkuje koniecznością rozliczenia VAT. Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 tys. zł. Równocześnie przepis ten stanowi o prawie, a nie obowiązku podatnika. Skorzystanie ze zwolnienia uniemożliwia mu odliczenie VAT z faktur zakupowych związanych z wykonywanymi przez niego czynnościami w związku ze świadczoną usługą.

Przekroczenie natomiast wyżej wskazanego limitu nakłada na podmiot wynajmujący lokal na cele inne niż mieszkaniowe obowiązek dokonania rejestracji we właściwym urzędzie skarbowym jako podatnika VAT i konieczność rozliczania VAT we właściwym dla niego urzędzie skarbowym.

Wynajmujący lokale mieszkalne na cele mieszkaniowe są zwolnieni z podatku od towarów i usług. Jedynie osoby, które wynajmują lokale użytkowe lub lokale mieszkalne na cele użytkowe, będą podatnikami VAT.

Podatek od towarów i usług płacą przede wszystkim podatnicy, którzy wykonują działalność gospodarczą. Jednak działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT jest inaczej rozumiana niż taka działalność przyjęta dla potrzeb podatku dochodowego. Przy wynajmie lokali i pomieszczeń użytkowych na podstawie umów, które nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu podatku dochodowego, będzie następowało opodatkowanie VAT. Oczywiście przy założeniu, że podatnik przekroczył kwotę zwolnienia podmiotowego.

Podatnik VAT

W art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT określono, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów należy rozumieć m.in. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony.

Podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Trzeba pamiętać, że działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Oznacza to, że przy wynajmie lokali spełniony jest zamiar wykonywania tego w sposób ciągły, czyli wynajem będzie podlegał opodatkowaniu VAT. Jednak nie od każdego wynajmu i od każdej kwoty będziemy zmuszeni płacić podatek.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK