| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Opodatkowanie odszkodowań i kar umownych

Opodatkowanie odszkodowań i kar umownych

Dla podatników PIT, zarówno przedsiębiorców, jak i osób pozostających na etacie, istotne znaczenie ma opodatkowanie otrzymywanych odszkodowań i kar umownych. Wolne od podatku dochodowego są uzyskane odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania regulują odrębne przepisy. Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak wiele wyjątków. Przedsiębiorca natomiast zawsze zapłaci podatek od kary umownej otrzymanej w wyniku niewywiązania się z umowy przez kontrahenta.

Koszt uzyskania przychodów

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że odszkodowania uzyskiwane przez przedsiębiorców w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą co do zasady podlegają opodatkowaniu. Ze zwolnienia podatkowego nie korzystają zarówno odszkodowania wynikające z odrębnych przepisów, dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i odszkodowania przyznane wyrokiem lub ugodą sądową w związku z prowadzoną działalnością. W rezultacie przedsiębiorca zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT zobowiązany jest rozpoznać przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania. Jak wskazano powyżej, opodatkowaniu podlegają również otrzymane przez przedsiębiorcę kary umowne. Odszkodowanie lub kara umowna w określonych przypadkach mogą natomiast stanowić koszt uzyskania przychodów po stronie przedsiębiorcy, który taką rekompensatę wypłacił.

Wskazać należy, że kosztem podatkowym w świetle obowiązujących przepisów mogą być wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W świetle tej definicji kosztem uzyskania przychodów może być również zapłacone odszkodowanie lub kara umowna. Warto zwrócić uwagę, że przedsiębiorca, który nie wywiązuje się z obowiązku wypłacenia należnej rekompensaty, w szczególności zastrzeżonej w umowie kary pieniężnej z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, może stać się niewiarygodny w oczach kontrahentów i klientów, a zatem w konsekwencji utracić źródło przychodów. Wypłacone odszkodowania oraz kary umowne nie zawsze jednak będą stanowiły koszt uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczać kar umownych oraz odszkodowań wypłaconych z tytułu:

• wady dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,

• zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,

• zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót lub usług.

Tylko powyższe kary umowne i odszkodowania nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Przykładowo, zatem przedsiębiorca, który w ramach rękojmi za wady fizyczne rzeczy nie dostarczył na czas towarów wolnych od wad i z tego tytułu musiał zapłacić kontrahentowi umówioną karę pieniężną, wypłaconej kwoty nie będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych. To samo dotyczy kary umownej wypłaconej z tytułu dostarczenia wadliwych towarów, a także wadliwego wykonania zamówionej usługi, oraz w przypadku zwłoki w usunięciu wad dostarczonych towarów lub świadczonych usług.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK