| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Opodatkowanie odszkodowań i kar umownych

Opodatkowanie odszkodowań i kar umownych

Dla podatników PIT, zarówno przedsiębiorców, jak i osób pozostających na etacie, istotne znaczenie ma opodatkowanie otrzymywanych odszkodowań i kar umownych. Wolne od podatku dochodowego są uzyskane odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania regulują odrębne przepisy. Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak wiele wyjątków. Przedsiębiorca natomiast zawsze zapłaci podatek od kary umownej otrzymanej w wyniku niewywiązania się z umowy przez kontrahenta.

Podatnik prowadzi działalność w zakresie budownictwa i sprzedaży lokali mieszkalnych. W umowach przedwstępnych zawieranych z klientami zobowiązuje się do zapłaty kary umownej w przypadku zwłoki w wydaniu lokalu. Kary dotyczą wyłącznie zwłoki w wydaniu lokalu pełnowartościowego, spowodowanej opóźnieniem w terminowym wywiązaniu się z umowy łączącej strony. Nie dotyczą natomiast zwłoki wynikającej z konieczności usuwania ewentualnych wad dostarczanych lokali. Tak skonstruowane w umowie kary umowne, które zostały faktyczne zapłacone przez podatnika z tytułu nieterminowego wydania lokalu mieszkalnego na rzecz nabywców lokali, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Postanowienie dotyczące zapłaty kary umownej z powodu spóźnienia w dostawie mieszkań umieszczone w zawartej przez strony transakcji stanowi jeden z warunków realizacji zlecenia. Zatem pomiędzy karą a uzyskanym w związku z realizacją umowy przychodem istnieje związek przyczynowo-skutkowy pozwalający na zaliczenie wypłacanych kar do kosztów podatkowych.

Jednocześnie wskazać należy, że kwota kary umownej wypłacona nabywcy lokalu mieszkalnego z tytułu jego nieterminowego oddania stanowi dochód podlegający opodatkowaniu. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają z odrębnych przepisów, z wyjątkiem m.in. odszkodowań uzyskanych na podstawie zawartych umów. Kara umowna nie korzysta zatem z przywileju zwolnienia podatkowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK