| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe powiązań między firmami

Skutki podatkowe powiązań między firmami

W obrocie gospodarczym często zdarzają się sytuacje, że zaprzyjaźnionym firmom sprzedajemy coś taniej, po cenach niższych niż innym odbiorcom. Na obniżenie ceny wpływają relacje między podmiotami. Nieco inaczej kształtują się transakcje ze wspólnikami, udziałowcami, firmami prowadzonymi przez członków rodzin. Trzeba jednak pamiętać, iż zawieranie tego typu transakcji wiąże się z dodatkowymi obowiązkami podatkowymi. Wykorzystywanie powiązań między firmami powoduje określone skutki podatkowe.

Czy udzielenie spółce, której jest się wspólnikiem, nieoprocentowanej pożyczki na podstawie umowy zobowiązuje podatnika do odprowadzenia podatku dochodowego od oszacowanego dochodu, jaki byłby następstwem udzielenia pożyczki na warunkach rynkowych (oprocentowanej)?

Barbara Pyzel

doradca podatkowy KPMG

Jest oczywistością, że umowa pożyczki nieprzewidująca wypłaty odsetek nie opisuje transakcji przeprowadzonej na warunkach rynkowych. Pożyczkobiorca niepłacąc odsetek staje się nabywcą nieodpłatnego świadczenia. Jego wartość ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych dla świadczeń tego samego rodzaju, z uwzględnieniem czasu oraz miejsca udostępnienia. Wartość świadczenia powiększa przychód podatkowy pożyczkobiorcy. Pożyczkobiorca powinien więc oszacować wartość niezapłaconych odsetek i wykazać przychód z nieodpłatnego świadczenia do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Generalnie interpretacje organów podatkowych wskazują, że nieoprocentowana pożyczka wiąże się z powstaniem nieodpłatnego przychodu u pożyczkobiorcy. Przykładem może być decyzja z 6 września 2007 r. dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielku-Białej - sygn. IPB2/4218-39/07, w której napisano, że twierdzenie podatnika zawarte w zażaleniu, że w przypadku nieoprocentowanej pożyczki udzielonej spółce przez udziałowców i ich rodziny nie mamy do czynienia z jednostronną korzyścią spółki, jak i twierdzenie, że wydatkowanie środków pieniężnych uzyskanych z nieoprocentowanej pożyczki na zakup gruntu spowodowało koszt w postaci podatku od nieruchomości, nie spełnia definicji nieodpłatnego świadczenia, jest bezzasadne. W prawie cywilnym dopuszczalne jest udzielenie nieoprocentowanej pożyczki pieniężnej i udzielenie z tego tytułu prawa pożyczkodawcy do rozporządzania własnością dającego pożyczkę pod tytułem darmym. Wolą ustawodawcy prawa podatkowego jest natomiast, aby powyższe stanowiło przedmiot opodatkowania jako przychód podatkowy z nieodpłatnego świadczenia. Nie można też zgodzić się ze stwierdzeniem spółki, iż pożyczka nie stanowi korzyści majątkowej wyłącznie dla pożyczkobiorcy, gdyż dzięki niej spółka ma zapewnioną płynność finansową i możliwość inwestowania, a pożyczkodawca możliwość uzyskania w przyszłości dywidendy.

Również linia orzecznictwa sądów administracyjnych nakazuje wykazać przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w przypadku otrzymania nieoprocentowanej pożyczki. W tezie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 czerwca 2005 r., sygn. akt FSK 1866/04, stwierdzono, że umorzenie odsetek od pożyczki oznacza, że podatnik uzyskał świadczenie polegające na czasowej możliwości korzystania z kapitału bezpłatnie (nieodpłatnie), a to zdarzenie skutkuje powstaniem po jego stronie przychodu.

Co do zasady przychód z tytułu niezapłacenia odsetek powinien być opodatkowany przy zastosowaniu stawki 19 proc. Spółka oraz jej wspólnik stanowią podmioty powiązane. Jeżeli organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej uznają, że dochód z transakcji pomiędzy takimi podmiotami został zaniżony oraz mimo obowiązku przygotowania dokumentacji transakcji niepowiązanymi taka dokumentacja nie została sporządzona, to różnica może zostać opodatkowana przy zastosowaniu podwyższonej stawki wynoszącej 50 proc. Przepisy wymagają opisywania pożyczki w dokumentacji transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, jedynie jeśli suma odsetek dotyczących jednego kontrahenta w danym roku podatkowym od danego podmiotu przekracza równowartość 30 tys. euro.

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK