| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe powiązań między firmami

Skutki podatkowe powiązań między firmami

W obrocie gospodarczym często zdarzają się sytuacje, że zaprzyjaźnionym firmom sprzedajemy coś taniej, po cenach niższych niż innym odbiorcom. Na obniżenie ceny wpływają relacje między podmiotami. Nieco inaczej kształtują się transakcje ze wspólnikami, udziałowcami, firmami prowadzonymi przez członków rodzin. Trzeba jednak pamiętać, iż zawieranie tego typu transakcji wiąże się z dodatkowymi obowiązkami podatkowymi. Wykorzystywanie powiązań między firmami powoduje określone skutki podatkowe.

Czy w sytuacji sprzedaży towaru handlowego po cenach hurtowych dla spółki cywilnej, której jestem udziałowcem, transakcja ta zostanie potraktowana jako naruszenie art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy organ podatkowy dokona szacowania obrotu?

Andrzej Dmowski

menedżer podatkowy, BDO Numerica

Na gruncie art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy wysokość obrotu odbiega od wartości rynkowej organ podatkowy dokona jego oszacowania, w celu określenia rynkowej kwoty należnej z tytułu sprzedaży. Z tego powodu należy pamiętać, iż nie jest wykluczone, że oszacowanie podstawy opodatkowania może skutkować powstaniem zaległości podatkowych.

Jednakże, aby organ podatkowy mógł oszacować obrót podatnika, konieczne jest kumulatywne zaistnienie następujących przesłanek.

Po pierwsze, pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów bądź usługodawcą muszą zaistnieć określone powiązania. Ustawodawca mówi o następujących rodzajach powiązań, które mogą skutkować oszacowaniem cen transferowych, tj. powiązaniach personalnych, powiązaniach kapitałowych, majątkowych lub wynikających ze stosunku pracy. Jest oczywiste, że wystarczy zaistnienie jednego z tych grup powiązań, aby organ mógł skontrolować ceny w rozliczeniach pomiędzy kontrahentami. Zaistnienie powiązań kapitałowych jest uzależnione od spełnienia progu relacji kapitałowych pomiędzy kontrahentami (zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi), powyżej którego uważa się kontrahentów za podmioty powiązane. Próg relacji kapitałowych wynosi nie mniej niż 5 proc. mierzone bezpośrednią wartością udziałów w kapitale kontrahenta. Po drugie, istniejące powiązania miały wpływ na wysokość ukształtowanych cen transferowych (zaniżonych lub zawyżonych) w transakcjach zawartych pomiędzy kontrahentami powiązanymi (tzw. transakcje kontrolowane). W tej sytuacji przepisy art. 32 nie znajdą zastosowania, jeżeli pomimo zaistnienia pozostałych przesłanek istnienie powiązań nie miało wpływu na ustalenie ceny. Wpływ ten organ podatkowy jest zobowiązany udowodnić w postępowaniu.

Po trzecie, zaistniała jedna z enumeratywnie wyliczonych sytuacji faktycznych:

• wynagrodzenie jest niższe od wartości wolnorynkowej i odbiorca dostawy nie ma pełnego prawa do odliczenia;

• wynagrodzenie jest niższe od wartości wolnorynkowej i dostawca ma częściowe prawo do odliczenia podatku, a sama czynność podlega zwolnieniu;

• wynagrodzenie jest wyższe od wartości wolnorynkowej i dostawca nie ma pełnego prawa do odliczenia.

Organ podatkowy jest zobowiązany do szacowania obrotu podatnika przy zastosowaniu metody opartej na wartości rynkowej pomniejszonej o kwotę podatku. Przy czym wartością rynkową jest całkowita kwota, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby w warunkach uczciwej konkurencji zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju.

Natomiast, w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

• w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy;

• w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »