| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenia VAT przy zakupie środków trwałych

Rozliczenia VAT przy zakupie środków trwałych

Na podmiotach będących podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją przepisów ustawy ciąży wiele obowiązków. Duża ich część dotyczy rozliczeń podatkowych przy zakupie środków trwałych. Nie w każdym bowiem przypadku będzie istniała możliwość pełnego odliczenia VAT. W niektórych sytuacjach, aby skorzystać z prawa pełnego odliczenia, konieczne będzie spełnienie dodatkowych warunków. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy, jak poprawnie rozliczać VAT przy zakupie środków trwałych. Sygnalizujemy w nim, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Edyta Banach

doradca podatkowy w Ernst & Young

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Zaczynam budowę budynku usługowo-mieszkalnego. 50 proc. powierzchni stanowi część usługowa, pozostała część będzie mieszkalna. Po zakończeniu inwestycji zamierzam wprowadzić 50 proc. wartości budynku do ewidencji środków trwałych. Zezwolenie na budowę jest wydane na osobę fizyczną, a nie na firmę. Czy mogę traktować tę inwestycję jako inwestycję firmy i odliczać VAT od wydatków na budowę?

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zatem, jak wynika z powyższego uregulowania, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Katalog czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług określony został w art. 5 ustawy o VAT - i są to m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W rezultacie należy zauważyć, że przedstawiona powyżej zasada wyklucza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a zatem w przypadku wykorzystywania ich do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Dodatkowo, co niemniej istotne, z zasady tej wynika, iż odliczenie może być częściowe, tj. tylko w tej części, w jakiej dane towary i usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części VAT, w jakiej towary i usługi te są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotowa strona prowadzi inwestycję przeznaczoną na różne cele, tj. 50 proc. budynku zostanie przeznaczone na usługi, natomiast pozostałe 50 proc. zostanie zaklasyfikowane jako część mieszkalna. W świetle powyższego należy uznać, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup tych towarów i usług tylko w części dotyczącej działalności gospodarczej, tj. w tej, w której nabywane towary i usługi związane są z budową budynku w części przeznaczonej na działalność usługową, która zostanie zaliczona do środków trwałych podlegających amortyzacji i będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług podatnikowi. Przy czym należy nadmienić, iż wydatki ponoszone na realizowaną inwestycję, która zostanie zaliczona do środków trwałych powinny być udokumentowane fakturami VAT zawierającymi imię, nazwisko oraz numer NIP podatnika. Fakt, iż pozwolenie na budowę zostało wydane na osobę fizyczną, nie powinien stanowić przeszkody do odliczenia przez podatnika podatku naliczonego zawartego w fakturach, bowiem zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunkiem odliczenia podatku naliczonego jest wykorzystywanie towaru do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe (przykładowo: interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z 24 marca 2005 r. nr PP/415-0001/05/JW, interpretacja Urzędu Skarbowego w Krotoszynie z 13 maja 2005 r. nr NP/443-14/ECH/2005).

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

•  Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »