| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > W jakich sytuacjach wygasają zobowiązania podatkowe

W jakich sytuacjach wygasają zobowiązania podatkowe

Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego powoduje ustanie więzi prawnej łączącej podatnika z podmiotem uprawnionym do świadczenia podatkowego. Podstawowym sposobem wygasania zobowiązań podatkowych i jednocześnie najbardziej pożądanym z punktu widzenia fiskusa jest zapłata podatku. Jednak w świetle obowiązujących przepisów podatkowych zapłata podatku jest tylko jednym z wielu sposobów wygasania zobowiązań podatkowych.

Jedną z form wygasania zobowiązań podatkowych jest przeniesienie własności rzeczy na rzecz Skarbu Państwa. Czy taka czynność podlega opodatkowaniu VAT?

Anna Łukaszewicz-Obierska

radca prawny, wspólnik w Kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Przepisy polskiego prawa przewidują swoistą formę zapłaty podatku poprzez przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa, gminy powiatu lub województwa. W takiej sytuacji na mocy prawa następuje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego. Przeniesienie następuje na wniosek podatnika na postawie umowy zawartej przez podatnika ze starostą (wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta albo marszałkiem województwa). Zawarcie takiej umowy w niektórych przypadkach zależy od zgody naczelnika urzędu skarbowego. Umowa wymaga formy pisemnej, chyba że z ogólnych przepisów prawa konieczne jest zachowanie formy szczególnej, np. w przypadku przeniesienia nieruchomości forma aktu notarialnego a przejęcie udziałów w formie pisemnej z poświadczonymi notarialnie podpisami. W praktyce z oczywistych względów najczęściej przedmiotem przeniesienia własności na poczet podatków są nieruchomości gruntowe lub budynkowe oraz prawo użytkowania wieczystego. Wskazana forma zapłaty podatku jest korzystna o tyle, że dochodzenie zaległości podatkowej w ramach egzekucji administracyjnej, np. z nieruchomości jest długotrwałe i kosztowne.

Na gruncie przepisów prawa podatkowego pojawia się pytanie, czy wskazane przeniesienie własności rzeczy podlega opodatkowaniu VAT. Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów ustawy o VAT nie ma co do tego wątpliwości. Przedmiotem opodatkowania tym podatkiem jest bowiem odpłatna dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przekazanie rzeczy tytułem spłaty zaległości podatkowej spełnia wskazane przesłanki, tzn. następuje przeniesienie własności na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a przeniesienie takie ma charakter odpłatny, gdyż w zamian podatnik zwolniony jest z długu, tj. zapłaty zobowiązania podatkowego. Jednakże nie należy zapominać o dodatkowej kwestii, a mianowicie czy przenoszący np. nieruchomość co do tej czynności jest podatnikiem VAT, tzn. czy czynności takie wykonuje w sposób częstotliwy, a jeżeli jednorazowo, to w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. W konsekwencji VAT podlegać będzie przeniesienie własności rzeczy przez spółki oraz osoby fizyczne będące podatnikami VAT z uwagi na prowadzoną działalność gospodarczą. Natomiast VAT nie będą płaciły osoby prywatne, które nie dokonują transakcji dostawy towarów w sposób częstotliwy.

Ponadto w analizowanej czynności, tak jak w każdej sprzedaży rzeczy, można skorzystać ze zwolnień przedmiotowych, przede wszystkim zwolnienia z VAT dostawy towarów używanych. Wskazane zwolnienie dotyczy budynków po okresie 5-letnim a innych towarów po okresie półrocznym, jeżeli podatnikowi nie przysługiwało prawo odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu tych rzeczy. Podkreślić należy że uprawnienie do zwolnienia tracą ci podatnicy, którzy modernizowali towary używane, wartość modernizacji przekroczyła 30 proc. wartości początkowej, a podatnik albo odliczył VAT od wydatków modernizacyjnych albo użytkował towary krócej niż pięć lat.

Podsumowując, lepiej czasami przenieść nieruchomość lub jej część w celu zapłaty podatku, gdyż w toku egzekucji jej wartość uszczuplą koszty egzekucyjne. Spółki i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą zobowiązane rozliczyć VAT od transakcji, chyba że przedmiotem transakcji są towary używane. Osoby prywatne nie są co do zasady zobowiązane do naliczania VAT od przeniesienia rzeczy na rzecz Skarbu Państwa na poczet zaległości podatkowych.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK