| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > W jakich sytuacjach wygasają zobowiązania podatkowe

W jakich sytuacjach wygasają zobowiązania podatkowe

Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego powoduje ustanie więzi prawnej łączącej podatnika z podmiotem uprawnionym do świadczenia podatkowego. Podstawowym sposobem wygasania zobowiązań podatkowych i jednocześnie najbardziej pożądanym z punktu widzenia fiskusa jest zapłata podatku. Jednak w świetle obowiązujących przepisów podatkowych zapłata podatku jest tylko jednym z wielu sposobów wygasania zobowiązań podatkowych.

Zaniechanie poboru podatku

Zaniechanie poboru podatku oznacza, że podatnicy, których takie zaniechanie dotyczy, nie są zobowiązani do wpłaty określonego zobowiązania podatkowego, a organy podatkowe nie są uprawnione do egzekwowania tego podatku. W efekcie następuję wygaśnięcie zobowiązania podatkowego, mimo że nie zostanie ono zrealizowane.

W świetle obowiązujących przepisów podmiotem uprawnionym do zaniechania poboru podatku jest jedynie minister finansów publicznych. Może on tego dokonać w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatnika. W rozporządzeniu w sprawie zaniechania poboru podatku minister finansów zobowiązany jest określić rodzaj podatku, którego pobór będzie zaniechany, okres, w którym następuje zaniechanie, a także grupy podatników, których zaniechanie dotyczy.

Warto zwrócić uwagę, że zaniechanie, które ma dotyczyć podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy w jego wyniku staną się beneficjentami pomocy publicznej, powinno mieć formę programu pomocowego, który określa przeznaczenie i warunki dopuszczalności tej pomocy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK