| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenia podatkowe spółek osobowych

Rozliczenia podatkowe spółek osobowych

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, zarówno cywilnej, jak i spółki prawa handlowego, podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy, których dochody z udziału w spółce opodatkowuje się na zasadzie proporcji, w zależności od formy prawnej: podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo podatkiem dochodowym od osób prawnych. Sama spółka osobowa stanowi natomiast odrębną jednostkę organizacyjną, w ramach której osiągane są zyski i która prowadzi ewidencje rachunkowe.

Zasady opodatkowania

Poznaj oprogramowanie do rozliczeń podatkowych  Infor System - Testuj za darmo przez 30 dni


Do opodatkowania przychodów z udziału w spółkach osobowych mają zastosowanie te same przepisy co w przypadku innych przychodów. Chodzi tu przede wszystkim o regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące pojęcia przychodu i dochodu (art. 14, art. 22, art. 23 i art. 24), odliczeń od dochodu (art. 26 i art. 26b) oraz zwolnień podatkowych (art. 21). Dla podatnika podatku dochodowego dochodem, w tym również z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki osobowej, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami uzyskana w roku podatkowym. W przypadku gdy koszty podatkowe przekroczą sumę przychodów, powstała w ten sposób różnica stanowi stratę podatkową.
Podatnicy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, ustalają dochód jak różnicę pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania powiększoną lub pomniejszoną o różnicę między wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są przede wszystkim otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Za przychód z działalności gospodarczej uważa się również kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Oznacza to, że podatek płacony jest od dochodów spółki bez względu na to, czy dochód ten został faktycznie wspólnikom wypłacony.

Koszty i ulgi podatkowe

Jak wskazano powyżej, zasada proporcji służąca do przypisywania przychodów wspólnikom spółek osobowych znajduje również odpowiednie zastosowanie do rozliczania kosztów uzyskania przychodów oraz wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu kosztów wyłączonych przez ustawodawcę z kosztów uzyskania przychodów. W celu zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów podatkowych należy wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, przy czym do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć zarówno wydatki bezpośrednio, jak również pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem. Przesłanką zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów jest również odpowiednie udokumentowanie wydatku.
Umowa spółki osobowej (jawnej, cywilnej) może zwolnić wspólnika od udziału w stratach. W takim wypadku może dojść do sytuacji, w której inaczej będzie się kształtował udział proporcjonalny wszystkich wspólników w dochodzie podatkowym, a inaczej w stracie spółki, co oznacza inne rozliczenie kosztów podatkowych tego wspólnika. Wspólnik spółki jawnej może również żądać wypłacenia corocznie odsetek w wysokości 5 proc. od swojego udziału kapitałowego (udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu), nawet jeśli spółka poniosła stratę. Wypłata odsetek stanowi w takim wypadku koszt uzyskania przychodów dla pozostałych wspólników. Zasada proporcji uwzględniania kosztów uzyskania przychodów powinna uwzględniać takie rozliczenie kosztów podatkowych, z pominięciem jednego wspólnika.
Zasady opodatkowania przychodów z udziału w spółce osobowej stosuje się odpowiednio do ulg podatkowych. Zasada proporcjonalnego określania ulg podatkowych u każdego wspólnika dotyczy tylko ulg związanych z działalnością prowadzoną w formie spółki, przykładowo, zwolnień przychodów na podstawie tytułów wymienionych w art. 21 ustawy o PIT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK