| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nowe zasady stosowania kas rejestrujących

Nowe zasady stosowania kas rejestrujących

Od ponad miesiąca obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Od 1 lipca nie zaszły większe zmiany w zakresie stosowania kas fiskalnych przez przedsiębiorców. Nie został bowiem rozszerzony obowiązek posiadania kas przez nowych podatników. Więcej nowości czeka nas od 1 listopada. Od tego dnia kasy fiskalne będą musieli zainstalować przedsiębiorcy handlujący papierosami i alkoholem. Co ważne, będą oni musieli posiadać kasy bez względu na wielkość osiąganych obrotów.

EKSPERT RADZI

Rozporządzenie z 27 czerwca nie wprowadza gruntownych zmian w kwestiach podmiotów zobowiązanych do stosowania kas fiskalnych. Jednak od 1 listopada 2008 r. wszyscy sprzedawcy wyrobów tytoniowych i alkoholowych będą musieli mieć kasę fiskalną.
Również w ograniczonym stopniu kasy trafią do firm ochroniarskich, detektywistycznych, rekrutacyjnych, rzeczoznawców budowlanych oraz firm wynajmujących i administrujących nieruchomości.
Jednak trzeba zauważyć, że w przeważającej większości firmy zajmujące się sprzedażą alkoholu i papierosów od dawna ewidencjonują obroty na kasach fiskalnych. Sprzedażą tych towarów zazwyczaj zajmują się sklepy spożywcze. W całej Polsce sklepów dedykowanych do wyłącznego handlu papierosami jest zaledwie 3-4 tysiące i do tego z różnych przyczyn, zwykle z powodu realizowanego obrotu, od dawna już mają zainstalowane kasy fiskalne.
Wydawać się może, że taki zabieg ustawodawcy ma za cel odwrócenie opinii społecznej od zasadniczego problemu, z jakim boryka się nasz system podatkowy.
W dalszym ciągu grupy podatników realizujące znaczne przychody - a zatem prawnicy i lekarze - kas fiskalnych nie mają. Złośliwi twierdzą, że prawo tworzą prawnicy i nigdy więc nie stworzą dla siebie takiego prawa, które miałoby naruszać ich interesy. Z lekarzami natomiast jest tak, że wprowadzenie kas fiskalnych dla lekarzy musiałoby iść w parze z rewolucją w systemie ochrony zdrowia. Nie jest przecież problemem wprowadzić kasę fiskalną lekarzowi. Problemem jest stworzenie takiego systemu opieki zdrowotnej, który spowoduje, że pacjent będzie żądał od lekarza, ale i od prawnika też, stosownego paragonu potwierdzającego wykonanie usługi.
Pozostawienie limitów, do których podatnik nie musi zainstalować kasy fiskalnej, jest kolejną niedoskonałością nowego rozporządzenia i powoduje, że z gruntu oszczędny podatnik nigdy nie zadeklaruje fiskusowi, że oto jego obroty są na tyle wysokie, że wymagają ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Nie jest to wyłącznie problem od- prowadzonych czy utajonych dochodów przez tych podatników.
Na rynku istnieje przecież wiele firm zajmujących się podobną działalnością gospodarczą. Łatwo zauważyć, że ci, którzy kas nie instalują z uwagi na zaniżane obroty poniżej limitu, mają ułatwione zadanie w skutecznym konkurowaniu z tymi firmami, które podatki odprowadzają. Nieszczelny system podatkowy wspiera podatników z tak zwanej szarej strefy.
Wydaje się, że wprowadzenie kas fiskalnych u kolejnych grup podatników wiąże się z siłą grup zawodowych. Przypomina się tu batalia o kasy w taksówkach. Silna grupa zawodowa, jaką są taksówkarze, właśnie dzięki rozporządzeniu wprowadzającemu obowiązek ewidencjonowania obrotów w taksówkach za pomocą kas została statystycznie odchudzona z grupy 300 tys. podatników przed wejściem rozporządzenia do zaledwie 120 tys. firm, gdy stosowanie kas w taksówkach stało się obowiązkowe.
Dorian Liszcz
ekspert z firmy GMTR

Podstawa prawna
• Rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 113, poz. 720).
Firma GMTR - polski producent nowoczesnych kas i drukarek fiskalnych trzeciej generacji

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK