| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nowe zasady stosowania kas rejestrujących

Nowe zasady stosowania kas rejestrujących

Od ponad miesiąca obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Od 1 lipca nie zaszły większe zmiany w zakresie stosowania kas fiskalnych przez przedsiębiorców. Nie został bowiem rozszerzony obowiązek posiadania kas przez nowych podatników. Więcej nowości czeka nas od 1 listopada. Od tego dnia kasy fiskalne będą musieli zainstalować przedsiębiorcy handlujący papierosami i alkoholem. Co ważne, będą oni musieli posiadać kasy bez względu na wielkość osiąganych obrotów.

Zwolnienia bez zmian
Zgodnie z rozporządzeniem z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących: do 31 grudnia 2008 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia (poz. 1-46); a do 31 października 2008 r. czynności objęte do 30 czerwca 2008 r. zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania wymienione w załączniku do poprzedniego rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 245, poz. 1807), których nie dotyczą poz. 5, 9, 15, 16, 18-20, 23 załącznika do nowego rozporządzenia (m.in. usługi krótkotrwałego zakwaterowania, usługi magazynowania i przechowywania towarów, wynajmowania nieruchomości na własny rachunek, obsługi nieruchomości na zlecenie, usługi architektoniczne, rekrutacji pracowników, detektywistyczne i ochroniarskie - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą).
Ponadto przedłużono do 31 grudnia 2008 r. zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania m.in.:
• podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do starego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, jeżeli w pierwszym półroczu 2008 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności opodatkowanej był wyższy niż 70 proc.,
• podatników, u których kwota obrotu z działalności opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 tys. zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania,
• podatników rozpoczynających sprzedaż w 2008 roku, z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 tys. zł, z działalności opodatkowanej, z tym że zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty,
• licząc od 31 grudnia 2008 r. - w przypadku podatników rozpoczynających działalność w drugim półroczu 2008 r., u których udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, której dotyczą poz. 1-33 załącznika do nowego rozporządzenia, w obrotach ogółem z działalności opodatkowanej ustawy będzie, co do zasady, do końca 2008 r. równy lub niższy niż 70 proc.
LIMITY PRZY INSTALACJI KAS
40 tys. zł - gdy tę kwotę przekroczy obrót roczny, trzeba zainstalować kasę fiskalną.
20 tys. zł - gdy tę kwotę przekroczy obrót podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, trzeba zainstalować kasę fiskalną.
MINISTERSTWO FINANSÓW O FAKTURACH VAT PRZY STOSOWANIU KAS
W piśmie przesłanym do redakcji Gazety Prawnej (nr MB8/0553 /579/AAY/08/693) w związku z nowym rozporządzeniem w sprawie kas rejestrujących Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zgodnie z par. 20 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.), za fakturę uznaje się również rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), które są wystawiane przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur według zasad określonych w innych regulacjach tego przepisu. Zatem również ta kategoria podatników wystawiających faktury (rachunki zrównane z fakturą) również mieści się w zakresie objętym par. 2 pkt 1 i poz. 5, 9, 15, 16, 18-20, 23 załącznika do rozporządzenia ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 113, poz. 720).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK