| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nowe zasady stosowania kas rejestrujących

Nowe zasady stosowania kas rejestrujących

Od ponad miesiąca obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Od 1 lipca nie zaszły większe zmiany w zakresie stosowania kas fiskalnych przez przedsiębiorców. Nie został bowiem rozszerzony obowiązek posiadania kas przez nowych podatników. Więcej nowości czeka nas od 1 listopada. Od tego dnia kasy fiskalne będą musieli zainstalować przedsiębiorcy handlujący papierosami i alkoholem. Co ważne, będą oni musieli posiadać kasy bez względu na wielkość osiąganych obrotów.

Sprzedaż alkoholu i tytoniu
Od 1 listopada 2008 r. zgodnie z par. 4 ust. 1 pkt 9 nowego rozporządzenia zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie będzie stosować się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. bez względu na symbol PKWiU, z wyjątkiem dostaw towarów, o których mowa w poz. 43 załącznika do rozporządzenia, tj. sprzedaży towarów na pokładach samolotów.
Dodano również par. 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, który stwierdza, że par. 4 ust. 1 pkt 4-7 rozporządzenia (dotyczący utraty zwolnienia ewidencjonowania przy dostawie silników spalinowych, nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników - PKWiU 34.3; sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten, sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, nagranych płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych, dyskietek, kart pamięci, kartridży) nie ma zastosowania do zwolnień wynikających z poz. 34 załącznika do rozporządzenia (czyli dostawy towarów i świadczenia usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali) z wyjątkiem sytuacji, w których ma zastosowanie par. 3 ust. 6 rozporządzenia, lub podatnik utracił lub utraci prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania zgodnie z przepisami rozporządzenia również z innego tytułu.

Ważne faktury
Od 1 listopada 2008 r. ze zwolnienia od stosowania kasy fiskalnej będą zwolnieni podatnicy, którzy będą wystawiać faktury za wykonane przez siebie usługi. W sytuacji gdy nie będą wystawiane faktury VAT, obowiązek ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych będzie warunkowo odnosił się do podmiotów gospodarczych świadczących następujące usługi: krótkotrwałego zakwaterowania; przechowywania i dozoru mienia; wynajmowania nieruchomości na własny rachunek; obsługi nieruchomości na zlecenie (np. zarządcy nieruchomości); rzeczoznawstwa w ramach usług architektonicznych i inżynierskich; rekrutacji i pozyskiwania personelu; detektywistyczne i ochroniarskie; komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (nie dotyczy targów i wystaw, gdzie muszą być stosowane kasy fiskalne).
5 KROKÓW JAK KUPIĆ I ZAINSTALOWAĆ KASĘ FISKALNĄ
1
Zakup urządzenia.
Podatnik kupuje urządzenie fiskalne wraz z obsługą serwisową (dodatkowo płatną), a każdy punkt otrzymuje roczną autoryzację producenta na sprzedaż urządzeń fiskalnych.
2
Skorzystanie z ulgi.
Podatnicy, którzy muszą kupić, zainstalować i stosować kasę, mogą skorzystać z ulgi na jej zakup. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł.
3
Zgłoszenie urządzenia.
Gdy podatnik kupi kasę, musi zgłosić ten fakt w terminie siedmiu dni od dnia jej fiskalizacji do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy. Po otrzymaniu numeru należy go nanieść w sposób trwały na obudowę kasy. Podatnik będzie musiał także prowadzić książkę kasy.
4
Dodatkowe obowiązki.
W kasie fiskalnej podatnik musi rejestrować każdą sprzedaż i drukować z każdej sprzedaży paragon fiskalny lub faktury VAT oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy. Konieczne jest także sporządzanie raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień oraz sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny.
5
Serwisowanie urządzenia.
Obsługując kasę, przedsiębiorca musi weryfikować poprawność jej pracy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów (usług) i właściwego ich przyporządkowania do stawek podatków oraz niezwłocznego zgłaszania serwisowi każdej nieprawidłowości w jej pracy. Musi także kontrolować nienaruszalność kasy i prawidłowość jej pracy na każde żądanie właściwych organów. Co 12 miesięcy trzeba wykonywać obowiązkowy przegląd techniczny kasy przez serwis.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK