| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną umożliwia więc zarówno zmianę wartości początkowej środka trwałego, jak i metody amortyzacji.
Wniesienie aportem przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną umożliwia zarówno zmianę wartości początkowej środka trwałego, jak i metody amortyzacji.
Przykład 10
Pan Nowak zakupił 10 lat temu nowy budynek biurowy i wykorzystywał w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przez ten okres.
Wartość początkową budynku ustalił na podstawie ceny nabycia w wysokości 2 000 000 zł.
Amortyzuje go według stawki 2,5%, odpisując rocznie 50 000 zł.
Przez 10 lat odpisał w koszty kwotę 500 000 zł.
Wartość rynkowa tego budynku w ciągu tego okresu wzrosła do 3 000 000 zł.
Pan Nowak postanowił wnieść ten budynek w ramach aportu jego przedsiębiorstwa do spółki A z o.o., w której będzie głównym udziałowcem.
Wniesienie samego budynku jako aportu nie jest korzystne, powoduje bowiem powstanie dochodu na podstawie art. 17 pkt 9 i art. 22 ust. 1e pkt 1 updof, zwiększającego jego dochody kapitałowe o kwotę:
3 000 000 zł – 2 000 000 zł + 500 000 zł = 1 500 000 zł
Pan Nowak wnosi jednak budynek w ramach aportu przedsiębiorstwa i obejmuje udziały w spółce A z o.o. o wartości nominalnej 4 000 000 zł, odpowiadającej rynkowej wartości wniesionych w ramach przedsiębiorstwa składników majątku (oprócz budynku na przedsiębiorstwo składają się również inne składniki majątku, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, dlatego wartość przedsiębiorstwa jest wyższa od wartości budynku).
Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem art. 16g ust. 10 updop, spółka A z o.o. może przyjąć wartość początkową budynku według jego wartości rynkowej, tj. w wysokości 3 000 000 zł.
Ponadto w związku z tym, że spółka A z o.o. nabyła używany środek trwały w postaci budynku biurowego, może stosować indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% i zamortyzować ten budynek w ciągu 10 lat, odpisując w każdym roku podatkowym kwotę 300 000 zł.
A zatem wysokość corocznych odpisów amortyzacyjnych wzrośnie sześciokrotnie w stosunku do sytuacji, gdyby budynek nadal był amortyzowany w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez pana Nowaka, który mógłby dokonywać w roku podatkowym odpisów amortyzacyjnych jedynie w wysokości 50 000 zł.
Oprócz korzyści wynikających z urealnienia wartości początkowej budynku do jego wartości rynkowej, powstała zatem możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% zamiast 2,5%, przez co zostały znacznie zwiększone odpisy amortyzacyjne. W związku z tym skrócił się okres amortyzacji tego budynku – do 10 lat w porównaniu z 30 latami (10 lat był już amortyzowany), gdyby amortyzacji dokonywał pan Nowak w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK