| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Jednocześnie przychód pana Nowaka z objęcia udziałów, zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 updof, nie zwiększa podstawy opodatkowania.
Wartość firmy
Wartością firmy, na podstawie art. 16g ust. 2 updop, jest m.in. dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, z dnia wniesienia do spółki.
Z punktu widzenia amortyzacji powstanie wartości firmy wynikającej z wniesienia w formie aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych nie jest korzystne. Nie podlega ona bowiem amortyzacji, o czym stanowi art. 16c pkt 4 w związku z art. 16b ust. 2 pkt 2 updop.
Wartość firmy nie podlega amortyzacji.
Wartość aportu przekazana w części na kapitał zapasowy
W niektórych przypadkach tylko część wartości aportu jest przekazywana na kapitał zakładowy i w tej części wspólnik obejmuje udziały, natomiast pozostała część jest przekazywana na kapitał zapasowy. Dzieje się tak, gdy wspólnik wnosi aport o wyższej wartości rynkowej niż przydzielone mu udziały (prawa głosu w spółce).
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 updop nie zalicza się do przychodów spółki również kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy.
Jednak na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych nabytych w formie wkładu niepieniężnego od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.
Przykład 11
Pan Kowalski wniósł do spółki z o.o. aport w postaci samochodu ciężarowego o wartości rynkowej 100 000 zł.
W zamian za ten aport objął udziały o wartości nominalnej 60 000 zł.
Natomiast kwota 40 000 zł została przekazana na kapitał zapasowy spółki z o.o.
Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 updop spółka z o.o. może ustalić wartość początkową budynku w wysokości 100 000 zł.
Spółka przyjęła liniową stawkę amortyzacji w wysokości 20%.
Będzie mogła zatem dokonywać rocznie odpisów amortyzacyjnych w wysokości 100 000 zł × 20% = 20 000 zł.
Jednak na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop kwota odpisów amortyzacyjnych w wysokości 20 000 zł × (40 000 zł : 100 000 zł) = 8000 zł nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »