| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Jednocześnie przychód pana Nowaka z objęcia udziałów, zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 updof, nie zwiększa podstawy opodatkowania.
Wartość firmy
Wartością firmy, na podstawie art. 16g ust. 2 updop, jest m.in. dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, z dnia wniesienia do spółki.
Z punktu widzenia amortyzacji powstanie wartości firmy wynikającej z wniesienia w formie aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych nie jest korzystne. Nie podlega ona bowiem amortyzacji, o czym stanowi art. 16c pkt 4 w związku z art. 16b ust. 2 pkt 2 updop.
Wartość firmy nie podlega amortyzacji.
Wartość aportu przekazana w części na kapitał zapasowy
W niektórych przypadkach tylko część wartości aportu jest przekazywana na kapitał zakładowy i w tej części wspólnik obejmuje udziały, natomiast pozostała część jest przekazywana na kapitał zapasowy. Dzieje się tak, gdy wspólnik wnosi aport o wyższej wartości rynkowej niż przydzielone mu udziały (prawa głosu w spółce).
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 updop nie zalicza się do przychodów spółki również kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy.
Jednak na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych nabytych w formie wkładu niepieniężnego od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.
Przykład 11
Pan Kowalski wniósł do spółki z o.o. aport w postaci samochodu ciężarowego o wartości rynkowej 100 000 zł.
W zamian za ten aport objął udziały o wartości nominalnej 60 000 zł.
Natomiast kwota 40 000 zł została przekazana na kapitał zapasowy spółki z o.o.
Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 updop spółka z o.o. może ustalić wartość początkową budynku w wysokości 100 000 zł.
Spółka przyjęła liniową stawkę amortyzacji w wysokości 20%.
Będzie mogła zatem dokonywać rocznie odpisów amortyzacyjnych w wysokości 100 000 zł × 20% = 20 000 zł.
Jednak na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop kwota odpisów amortyzacyjnych w wysokości 20 000 zł × (40 000 zł : 100 000 zł) = 8000 zł nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK