| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Jednocześnie pan Kowalski osiągnie przychód z objęcia udziałów w wysokości wartości rynkowej samochodu, tj. 100 000 zł. A zatem podatkowo nie jest to korzystne, ponieważ przekazanie części wartości aportu na kapitał zapasowy nie chroni wspólnika przed obowiązkiem wykazania przychodu z objęcia udziałów według wartości rynkowej, a jednocześnie w spółce część odpisów amortyzacyjnych nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodu.
Know-how
Za know-how uważa się wiedzę po- ufną zawierającą konkretne rozwiązania mające zastosowanie w działalności przemysłowej, handlowej czy usługowej.
Wadą know-how jako aportu jest brak możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych (art. 16 ust. 1 pkt 64 updop).
Wierzytelność wspólnika wobec spółki
Zarówno przepisy Kodeksu spółek handlowych, jak i wcześniej Kodeksu handlowego, nie zawierają przepisu wprost regulującego możliwość wniesienia aportem wierzytelności udziałowca wobec spółki.
Jednak uchwała Sądu Najwyższego z 26 marca 1993 r. (sygn. akt III CZP 20/93) nie pozostawia wątpliwości: Pokrycie udziałów, po podwyższeniu kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dopuszczalne jest także przez oświadczenie wspólnika o przeniesieniu – na poczet tego udziału – jego wierzytelności przysługującej mu wobec tej spółki.
Zgodnie z art. 14 § 3 k.s.h. wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki. Wydaje się, że przepis ten ma na celu jedynie automatyczne uznanie wierzytelności wobec spółki z tytułu pożyczki udziałowca w sytuacji, gdy spółka kończy swoją działalność poprzez upadłość, co nie stoi na przeszkodzie temu, że mogą być wnoszone aportem wierzytelności wspólnika z tytułu pożyczki dla spółki, jeżeli taka będzie wola wspólników.
Wierzytelność ta oczywiście nie podlega amortyzacji. Nie wpływa również na zmniejszenie ograniczeń wynikających z „cienkiej kapitalizacji” (czyli zaliczenia w koszty odsetek od pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika).
Patenty, wzory użytkowe i przemysłowe, znaki towarowe
Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej może być wyłącznie prawo zbywalne.
Prawem takim są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK