| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Jednocześnie pan Kowalski osiągnie przychód z objęcia udziałów w wysokości wartości rynkowej samochodu, tj. 100 000 zł. A zatem podatkowo nie jest to korzystne, ponieważ przekazanie części wartości aportu na kapitał zapasowy nie chroni wspólnika przed obowiązkiem wykazania przychodu z objęcia udziałów według wartości rynkowej, a jednocześnie w spółce część odpisów amortyzacyjnych nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodu.
Know-how
Za know-how uważa się wiedzę po- ufną zawierającą konkretne rozwiązania mające zastosowanie w działalności przemysłowej, handlowej czy usługowej.
Wadą know-how jako aportu jest brak możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych (art. 16 ust. 1 pkt 64 updop).
Wierzytelność wspólnika wobec spółki
Zarówno przepisy Kodeksu spółek handlowych, jak i wcześniej Kodeksu handlowego, nie zawierają przepisu wprost regulującego możliwość wniesienia aportem wierzytelności udziałowca wobec spółki.
Jednak uchwała Sądu Najwyższego z 26 marca 1993 r. (sygn. akt III CZP 20/93) nie pozostawia wątpliwości: Pokrycie udziałów, po podwyższeniu kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dopuszczalne jest także przez oświadczenie wspólnika o przeniesieniu – na poczet tego udziału – jego wierzytelności przysługującej mu wobec tej spółki.
Zgodnie z art. 14 § 3 k.s.h. wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki. Wydaje się, że przepis ten ma na celu jedynie automatyczne uznanie wierzytelności wobec spółki z tytułu pożyczki udziałowca w sytuacji, gdy spółka kończy swoją działalność poprzez upadłość, co nie stoi na przeszkodzie temu, że mogą być wnoszone aportem wierzytelności wspólnika z tytułu pożyczki dla spółki, jeżeli taka będzie wola wspólników.
Wierzytelność ta oczywiście nie podlega amortyzacji. Nie wpływa również na zmniejszenie ograniczeń wynikających z „cienkiej kapitalizacji” (czyli zaliczenia w koszty odsetek od pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika).
Patenty, wzory użytkowe i przemysłowe, znaki towarowe
Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej może być wyłącznie prawo zbywalne.
Prawem takim są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK