| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Powstanie przychodu z objęcia udziałów w spółce mającej osobowość prawną wynika z przepisów ustaw o podatkach dochodowych. W rzeczywistości bowiem trudno mówić o realnym dochodzie. Podatnik wnosząc aport do takiej spółki nie ma przecież pewności, że faktycznie uzyska z tego tytułu przychód. Natomiast przepisy nie przewidują powstania takiego przychodu w związku z wniesieniem aportu do spółki niemającej osobowości prawnej (spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej czy komandytowo-akcyjnej).
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej przyjmuje się, ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia aportu (art. 22g ust. 1 pkt 4 updof). A zatem wartość wniesionych aportem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych można przyjąć w spółce według ich wartości rynkowej.
Przepisy nie przewidują powstania przychodu w związku z wniesieniem aportu i przystąpieniem do spółki niemającej osobowości prawnej.
W przypadku gdy osoba fizyczna wniesie przedsiębiorstwo do spółki niemającej osobowości prawnej, spółka ta, na podstawie art. 93a § 2 pkt 2 w związku z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tej osoby.
Warto zauważyć, że na podstawie art. 24 ust. 3 pkt 3 updof nie ustala się dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.
Forma wniesienia aportu
Przepisy Kodeksu spółek handlowych stosunkowo mało miejsca poświęcają aportom. W przypadku spółki z o.o. podstawowe znaczenie ma art. 158 k.s.h., który stanowi, że jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Jeśli chodzi o wkład niepieniężny do spółki akcyjnej, to zgodnie z art. 311 k.s.h. założyciele sporządzają pisemne sprawozdanie, które powinno przedstawiać w szczególności:

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK