| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Dochód z objęcia udziałów wyniósł zatem 100 000 zł – 90 000 zł = 10 000 zł.
Możliwa jest sytuacja, że wartość rynkowa tego samochodu, np. określona przez biegłych, będzie wynosiła 80 000 zł i w tej wysokości pan Nowak obejmie udziały w spółce A. Wówczas poniesie on stratę z tytułu objęcia udziałów w wysokości: 80 000 zł – 120 000 zł + 30 000 zł = –10 000 zł.
Na analogicznych zasadach są ustalane koszty uzyskania przychodu w przypadku, gdy wnoszącym aport w postaci środka trwałego bądź wartości niematerialnej i prawnej będzie osoba prawna.
Aport w postaci innych składników majątkowych
Jeśli przedmiotem wkładu są inne składniki majątku, na których nabycie wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to – zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 3 updof – kosztem uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów są wydatki na nabycie tych składników.
Przepis ten zawiera pewną lukę korzystną dla podatników. Mianowicie nie uwzględnia on zużycia przedmiotu aportu w okresie, gdy był on wykorzystywany do celów prywatnych podatnika. W związku z tym w wielu przypadkach wartość rynkowa tego przedmiotu aportu będzie niższa od jego ceny nabycia, a to z kolei powoduje, że może powstać strata z objęcia udziałów.
Przykład 2
Pan Kowalski objął w spółce B z o.o. udziały o wartości nominalnej 50 000 zł w zamian za wkład niepieniężny w postaci samochodu osobowego.
Samochód ten nie był składnikiem majątku jego firmy. Nie prowadzi on działalności gospodarczej.
Podatnik nabył samochód dwa lata wcześniej za kwotę 70 000 zł.
A zatem koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce wyniósł 70 000 zł.
Pan Kowalski poniósł zatem stratę z objęcia udziałów w wysokości: 50 000 zł – 70 000 zł = –20 000 zł.
W przypadku gdy wnoszącym aport jest osoba prawna, koszty uzyskania przychodu z objęcia udziałów w zamian za inne składniki majątku, na których nabycie wydatki nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych ustala się zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 updop.
Aport w postaci udziałów lub akcji
Zróżnicowane są metody ustalania kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w przypadku, gdy przedmiotem aportu są udziały lub akcje w spółkach. Wybór metody jest uzależniony od tego, w zamian za co zostały uprzednio objęte.
Udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny
I tak jeżeli udziały (akcje) wnoszone do spółki zostały uprzednio objęte w zamian za wkład niepieniężny (w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część), koszt uzyskania przychodu z tytułu ich objęcia ustala się według wartości nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce, o czym stanowi art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. a updof.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK