| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Przykład 3
Pan Nowak wniósł udziały w spółce A z o.o. o wartości nominalnej 100 000 zł do spółki B z o.o., obejmując w niej udziały o wartości nominalnej 110 000 zł.
Uprzednio pan Nowak objął udziały w spółce B z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci samochodu ciężarowego.
W wyniku wniesienia udziałów w spółce A z o.o. do spółki B z o.o. podatnik osiągnął zatem dochód z tego tytułu w wysokości: 110 000 zł – 100 000 zł = 10 000 zł.
Analogicznie, na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a updop, jest ustalany koszt w przypadku, gdy wnoszącym aportem udziały (akcje) w innej spółce kapitałowej jest osoba prawna.
Udziały objęte w zamian za wkład pieniężny
W przypadku gdy udziały (akcje) będące przedmiotem wkładu nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, np. zostały uprzednio zakupione, wówczas – na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. b updof – koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów ustala się zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 updof.
Na podstawie tego przepisu nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).
Na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. b updof wydatki na nabycie udziałów stanowią również koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za uprzednio zakupione udziały (akcje).
Przykład 4
Pan Kowalski wnosi do spółki B z o.o. aportem udziały w spółce A z o.o.
Uprzednio zakupił udziały w spółce A za kwotę 100 000 zł.
Ponadto poniósł wydatki związane z objęciem udziałów – opłaty notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6000 zł.
Razem koszty nabycia udziałów w spółce A wyniosły 106 000 zł.
Wnosząc udziały w spółce A aportem do spółki B objął udziały o wartości nominalnej 110 000 zł.
A zatem osiągnął przychód z objęcia udziałów w spółce B w wysokości 110 000 zł, ponosząc koszty jego uzyskania w wysokości 106 000 zł.
Tym samym pan Kowalski osiągnie dochód
w wysokości: 110 000 zł – 106 000 zł = 4000 zł.
Według tych samych zasad ustalane są koszty uzyskania przychodu z objęcia udziałów, gdy wnoszącym aport jest osoba prawna (art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b i art. 16 ust. 1 pkt 8 updop).
Udziały uprzednio objęte w zamian za wkład w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK