| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

W przypadku gdy udziały (akcje) w spółce, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów określa się według wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji). Wartość ta nie może być wyższa niż ich wartość nominalna z dnia ich objęcia (art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. c w związku z art. 22 ust. 1f pkt 2 updof).
Przykład 5
Pan Nowak objął udziały w spółce A z o.o. o nominalnej wartości 1 000 000 zł w zamian za wkład niepieniężny, jakim było przedsiębiorstwo.
Wartość przedsiębiorstwa wniesionego do spółki A wynikająca z ksiąg jego firmy na dzień objęcia udziałów wynosiła 900 000 zł.
Pan Nowak wniósł wszystkie udziały w spółce A z o.o. do spółki B z o.o.,obejmując w niej udziały o wartości nominalnej 1 100 000 zł, na tyle bowiem wyceniono aktualną wartość jego udziałów w spółce A.
Pan Nowak osiągnął zatem dochód z tytułu wniesienia udziałów do spółki B w wysokości: 1 100 000 zł – 900 000 zł = 200 000 zł.
Analogicznie, na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 2 w związku z art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. c updop, ustalane są koszty uzyskania przychodu z objęcia udziałów w przypadku, gdy wnoszącym udziały aportem jest osoba prawna.
Dochód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny
Zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 updof w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia, jeżeli udziały te zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Przykład 6
Pan Nowak uprzednio objął w spółce B z o.o. udziały o wartości nominalnej 90 000 zł w zamian za wkład niepieniężny w postaci maszyny.
Obecnie sprzedaje posiadane przez siebie udziały w spółce B z o.o. za kwotę 120 000 zł.
Kosztem uzyskania będzie wartość nominalna objętych uprzednio udziałów, czyli 90 000 zł.
Pan Nowak osiągnie zatem dochód z tytułu zbycia tych udziałów w wysokości: 120 000 zł – 90 000 zł = 30 000 zł.
W ten sam sposób na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 1 upodp koszt uzyskania przychodu ze zbycia udziałów ustala się w przypadku, gdy zbywającym jest osoba prawna.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK