| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

W przypadku gdy udziały (akcje) w spółce, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów określa się według wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji). Wartość ta nie może być wyższa niż ich wartość nominalna z dnia ich objęcia (art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. c w związku z art. 22 ust. 1f pkt 2 updof).
Przykład 5
Pan Nowak objął udziały w spółce A z o.o. o nominalnej wartości 1 000 000 zł w zamian za wkład niepieniężny, jakim było przedsiębiorstwo.
Wartość przedsiębiorstwa wniesionego do spółki A wynikająca z ksiąg jego firmy na dzień objęcia udziałów wynosiła 900 000 zł.
Pan Nowak wniósł wszystkie udziały w spółce A z o.o. do spółki B z o.o.,obejmując w niej udziały o wartości nominalnej 1 100 000 zł, na tyle bowiem wyceniono aktualną wartość jego udziałów w spółce A.
Pan Nowak osiągnął zatem dochód z tytułu wniesienia udziałów do spółki B w wysokości: 1 100 000 zł – 900 000 zł = 200 000 zł.
Analogicznie, na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 2 w związku z art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. c updop, ustalane są koszty uzyskania przychodu z objęcia udziałów w przypadku, gdy wnoszącym udziały aportem jest osoba prawna.
Dochód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny
Zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 updof w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia, jeżeli udziały te zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Przykład 6
Pan Nowak uprzednio objął w spółce B z o.o. udziały o wartości nominalnej 90 000 zł w zamian za wkład niepieniężny w postaci maszyny.
Obecnie sprzedaje posiadane przez siebie udziały w spółce B z o.o. za kwotę 120 000 zł.
Kosztem uzyskania będzie wartość nominalna objętych uprzednio udziałów, czyli 90 000 zł.
Pan Nowak osiągnie zatem dochód z tytułu zbycia tych udziałów w wysokości: 120 000 zł – 90 000 zł = 30 000 zł.
W ten sam sposób na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 1 upodp koszt uzyskania przychodu ze zbycia udziałów ustala się w przypadku, gdy zbywającym jest osoba prawna.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK