| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Razem dochód wykazany w zeznaniu wyniósł: 30 000 zł – 20 000 zł = 10 000 zł.
Podatek wyniósł: 10 000 zł × 19% = 1900 zł.
W przypadku osób prawnych przychody z tytułu objęcia lub zbycia udziałów łączy się z innymi przychodami, a koszty uzyskania tych przychodów powiększają koszty spółki obejmującej udziały. Dochody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
W przypadku osób prawnych przychody z tytułu objęcia udziałów, jak również ze zbycia udziałów łączy się z innymi przychodami i podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Wady i zalety aportu w zależności od jego przedmiotu
Wniesienie aportu powoduje zwiększenie kapitału zakładowego, ale nie wywołuje to skutku w postaci przychodu do opodatkowania, nawet w przypadku nadwyżki majątku wniesionego aportem ponad nominalną wartość wydanych udziałów przekazanych na kapitał zapasowy.
Natomiast aport podlega amortyzacji. W niektórych przypadkach możliwe jest urealnienie wartości początkowej przedmiotu aportu i zastosowanie korzystniejszej metody amortyzacji. Szczególnie dotyczy to środków trwałych o długim okresie amortyzacji, jakimi są budynki, lokale czy budowle.
Amortyzacja środków trwałych
W spółce, do której aportem zostanie wniesiony budynek, będzie można przyjąć indywidualne stawki amortyzacyjne, jeżeli będzie on spełniał kryteria uznania go za używany (art. 16j ust. 1 pkt 3 updop).
Okres amortyzacji w przypadku wniesienia aportem używanego budynku przemysłowego ulegnie znacznemu skróceniu, choć nie będzie mógł być krótszy niż 10 lat (normalnie – 40 lat według liniowej stawki w wysokości 2,5%, obowiązującej dla budynków niespełniających kryteriów uznania ich za używane).
Należy jednak mieć na uwadze, że wniesienie używanego budynku jako pojedynczego przedmiotu aportu do spółki z o.o. może być korzystne w przypadku niewystąpienia stosunkowo wysokiego dochodu z objęcia udziałów.
Przykład 9
Pan Nowak wybudował i przekazał do użytkowania ponad 5 lat temu budynek, który wykorzystywał jako warsztat w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Wartość początkową budynku ustalił na podstawie kosztu wytworzenia w wysokości 240 000 zł.
Amortyzuje go według stawki 2,5%, odpisując rocznie 6000 zł.
Przez 5 lat odpisał w koszty kwotę 30 000 zł.
Obecna wartość rynkowa tego budynku wynosi 230 000 zł.
Pan Nowak wniósł budynek aportem do spółki A z o.o., której jest głównym udziałowcem, obejmując w niej udziały o wartości nominalnej 230 000 zł.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK