| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Razem dochód wykazany w zeznaniu wyniósł: 30 000 zł – 20 000 zł = 10 000 zł.
Podatek wyniósł: 10 000 zł × 19% = 1900 zł.
W przypadku osób prawnych przychody z tytułu objęcia lub zbycia udziałów łączy się z innymi przychodami, a koszty uzyskania tych przychodów powiększają koszty spółki obejmującej udziały. Dochody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
W przypadku osób prawnych przychody z tytułu objęcia udziałów, jak również ze zbycia udziałów łączy się z innymi przychodami i podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Wady i zalety aportu w zależności od jego przedmiotu
Wniesienie aportu powoduje zwiększenie kapitału zakładowego, ale nie wywołuje to skutku w postaci przychodu do opodatkowania, nawet w przypadku nadwyżki majątku wniesionego aportem ponad nominalną wartość wydanych udziałów przekazanych na kapitał zapasowy.
Natomiast aport podlega amortyzacji. W niektórych przypadkach możliwe jest urealnienie wartości początkowej przedmiotu aportu i zastosowanie korzystniejszej metody amortyzacji. Szczególnie dotyczy to środków trwałych o długim okresie amortyzacji, jakimi są budynki, lokale czy budowle.
Amortyzacja środków trwałych
W spółce, do której aportem zostanie wniesiony budynek, będzie można przyjąć indywidualne stawki amortyzacyjne, jeżeli będzie on spełniał kryteria uznania go za używany (art. 16j ust. 1 pkt 3 updop).
Okres amortyzacji w przypadku wniesienia aportem używanego budynku przemysłowego ulegnie znacznemu skróceniu, choć nie będzie mógł być krótszy niż 10 lat (normalnie – 40 lat według liniowej stawki w wysokości 2,5%, obowiązującej dla budynków niespełniających kryteriów uznania ich za używane).
Należy jednak mieć na uwadze, że wniesienie używanego budynku jako pojedynczego przedmiotu aportu do spółki z o.o. może być korzystne w przypadku niewystąpienia stosunkowo wysokiego dochodu z objęcia udziałów.
Przykład 9
Pan Nowak wybudował i przekazał do użytkowania ponad 5 lat temu budynek, który wykorzystywał jako warsztat w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Wartość początkową budynku ustalił na podstawie kosztu wytworzenia w wysokości 240 000 zł.
Amortyzuje go według stawki 2,5%, odpisując rocznie 6000 zł.
Przez 5 lat odpisał w koszty kwotę 30 000 zł.
Obecna wartość rynkowa tego budynku wynosi 230 000 zł.
Pan Nowak wniósł budynek aportem do spółki A z o.o., której jest głównym udziałowcem, obejmując w niej udziały o wartości nominalnej 230 000 zł.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK