| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Osiągnął dochód z objęcia udziałów na podstawie art. 17 pkt 9 i art. 22 ust. 1e pkt 1 updof w wysokości: 230 000 zł – 240 000 zł + 30 000 zł = 20 000 zł.
Wniesienie aportem budynku wpłynęło zatem na zwiększenie dochodów kapitałowych pana Nowaka o kwotę 20 000 zł.
Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 updop spółka A z o.o. może jednak przyjąć wartość początkową budynku według jego wartości rynkowej, tj. w wysokości 230 000 zł.
Ponadto w związku z tym, że spółka A z o.o. nabyła używany środek trwały, może stosować indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% i zamortyzować ten budynek w ciągu 10 lat, odpisując w każdym roku podatkowym kwotę 230 000 zł × 10% = 23 000 zł.
A zatem wprawdzie pan Nowak osiągnął dochód z objęcia udziałów w wysokości 20 000 zł, to jednak spółka A z o.o. będzie mogła odpisać w koszty w stosunku rocznym dodatkowo kwotę 23 000 zł – 6000 zł = 17 000 zł przez okres 10 lat. Gdyby budynek był dalej amortyzowany przez pana Nowaka w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, okres amortyzacji wyniósłby 35 lat. Niemniej jednak wadą tego rozwiązania jest wystąpienie dochodu z objęcia udziałów, który będzie tym większy, im większa będzie różnica między ceną nabycia budynku a obecną jego wartością rynkową.
W przypadku wystąpienia dochodu z objęcia udziałów, niwelującego korzyści z tytułu zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych, korzystne może być wniesienie budynku w ramach aportu przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części.
Aport przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części
W przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części przychód z tego tytułu będzie, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 upodf, zwolniony od podatku.
W przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa nie mamy do czynienia z wniesieniem pojedynczych składników majątku tego przedsiębiorstwa, lecz przedmiotem aportu jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych.
Przedsiębiorstwem jest bowiem zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujący w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK