| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Osiągnął dochód z objęcia udziałów na podstawie art. 17 pkt 9 i art. 22 ust. 1e pkt 1 updof w wysokości: 230 000 zł – 240 000 zł + 30 000 zł = 20 000 zł.
Wniesienie aportem budynku wpłynęło zatem na zwiększenie dochodów kapitałowych pana Nowaka o kwotę 20 000 zł.
Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 updop spółka A z o.o. może jednak przyjąć wartość początkową budynku według jego wartości rynkowej, tj. w wysokości 230 000 zł.
Ponadto w związku z tym, że spółka A z o.o. nabyła używany środek trwały, może stosować indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% i zamortyzować ten budynek w ciągu 10 lat, odpisując w każdym roku podatkowym kwotę 230 000 zł × 10% = 23 000 zł.
A zatem wprawdzie pan Nowak osiągnął dochód z objęcia udziałów w wysokości 20 000 zł, to jednak spółka A z o.o. będzie mogła odpisać w koszty w stosunku rocznym dodatkowo kwotę 23 000 zł – 6000 zł = 17 000 zł przez okres 10 lat. Gdyby budynek był dalej amortyzowany przez pana Nowaka w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, okres amortyzacji wyniósłby 35 lat. Niemniej jednak wadą tego rozwiązania jest wystąpienie dochodu z objęcia udziałów, który będzie tym większy, im większa będzie różnica między ceną nabycia budynku a obecną jego wartością rynkową.
W przypadku wystąpienia dochodu z objęcia udziałów, niwelującego korzyści z tytułu zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych, korzystne może być wniesienie budynku w ramach aportu przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części.
Aport przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części
W przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części przychód z tego tytułu będzie, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 upodf, zwolniony od podatku.
W przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa nie mamy do czynienia z wniesieniem pojedynczych składników majątku tego przedsiębiorstwa, lecz przedmiotem aportu jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych.
Przedsiębiorstwem jest bowiem zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujący w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK