| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest import oraz eksport towarów. Z importem będziemy mieli do czynienia, gdy nastąpi przywóz towarów z terytorium państwa pozaunijnego na terytorium Polski. Eksport natomiast to potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty, jeżeli wywóz jest dokonany przez: dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni). Zarówno w przypadku importu, jak i eksportu ich rozliczenie dla celów VAT zależy od poprawnego ustalenia podstawy opodatkowania oraz dokumentowania.

Towary zostały objęte procedurą wywozu w urzędzie celnym we Francji na dokumencie SAD karty 1, 2 i 3. Po załatwieniu formalności wywozowych w urzędzie celnym wewnętrznym (dokonanie zgłoszenia celnego), towar wraz z kartą 3 SAD został wydany zgłaszającemu, celem wyprowadzenia go w transporcie drogowym poza obszar celny Unii przez przejście graniczne polsko-ukraińskie - tam powinno nastąpić potwierdzenie karty 3 dokumentu SAD. Podczas transportu (przed przekroczeniem granicy) towar zostaje przedstawiony w urzędzie celnym w Warszawie, gdzie zgłaszający otwiera karnet TIR. W takim przypadku potwierdzenia na karcie 3 SAD powinien dokonać urząd celny w Warszawie, umieszczając jednocześnie na kartach karnetu TIR adnotację EXPORT (w przypadku towarów wysłanych do państw trzecich z zastosowaniem procedury tranzytowej - potwierdzenie jest dokonywane przez urząd celny, w którym nastąpiło objęcie towaru procedurą tranzytu).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK