| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest import oraz eksport towarów. Z importem będziemy mieli do czynienia, gdy nastąpi przywóz towarów z terytorium państwa pozaunijnego na terytorium Polski. Eksport natomiast to potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty, jeżeli wywóz jest dokonany przez: dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni). Zarówno w przypadku importu, jak i eksportu ich rozliczenie dla celów VAT zależy od poprawnego ustalenia podstawy opodatkowania oraz dokumentowania.

EKSPERT WYJAŚNIA

MICHAŁ GALEJCZUK

doradca podatkowy, menedżer w Accreo Taxand

Regulacje dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego przy eksporcie w ogóle nie odwołują się do momentu wystawienia faktury. Obowiązek podatkowy w eksporcie powstaje z chwilą potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty przez urząd celny określony w przepisach celnych. Potwierdzenie może mieć formę pieczęci na karcie 3 dokumentu SAD lub komunikatu elektronicznego w systemie ECS.

Eksport opodatkowany jest według stawki 0 proc. Jej stosowanie jest jednak uzależnione od kilku warunków. Jednym z nich jest obowiązek posiadania przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc. Jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc nie posiada dokumentu potwierdzającego wywóz, nie wykazuje danej dostawy w ewidencji za ten miesiąc, lecz w deklaracji za miesiąc następny ze stawką 0 proc., pod warunkiem że otrzyma on dokument potwierdzający wywóz przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres oraz że posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu. Nieotrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz przed złożeniem deklaracji za miesiąc następny powoduje, że w deklaracji za ten miesiąc należy zastosować do eksportu stawkę właściwą dla dostawy krajowej. Otrzymanie potwierdzenia w terminie późniejszym upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik je otrzyma.

W deklaracjach VAT składanych za okresy rozliczeniowe (zwykle miesięczne) wykazuje się czynności opodatkowane, dla których powstał obowiązek podatkowy w tym okresie. Dla eksportu obowiązek podatkowy powstaje w momencie potwierdzenia wywozu poza terytorium Wspólnoty. Zatem chodzi tu o deklarację za miesiąc, w którym nastąpiło potwierdzenie wywozu. Należy uznać, że zarówno wystawienie faktury, jak i wydanie towaru nie powinno mieć żadnego znaczenia dla poprawnego rozliczenia eksportu.

W przypadku podatnika obowiązek podatkowy powstał w marcu, gdyż w tym miesiącu urząd celny potwierdził wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. W tym samym miesiącu podatnik otrzymał potwierdzenie wywozu, co oznacza możliwość wykazania eksportu ze stawką 0 proc. w deklaracji za marzec składanej do 25 kwietnia. Takie podejście potwierdza większość organów podatkowych (zob. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 czerwca 2008 r., nr IBPP2/443-541/08/BW).

Niektóre organy podatkowe przyjmują jednak odmienne stanowisko, które nie znajduje odzwierciedlenia w przepisach podatkowych. Przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 13 lutego 2008 r., nr ILPP/443-151/07-2/ISN, stwierdził, że datą, od której zainteresowany liczy terminy wynikające z art. 41 ust. 7 i ust. 11 ustawy o VAT, jest moment dokonania dostawy towaru. Stosując się do stanowiska zaprezentowanego przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, podatnik nie wykazałby eksportu w deklaracji za styczeń, natomiast w deklaracji za luty musiałby wykazać dostawę towarów ze stawką krajową, chyba że przed 25 marca otrzymałby potwierdzenie wywozu.

(SVB)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 41 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK