| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest import oraz eksport towarów. Z importem będziemy mieli do czynienia, gdy nastąpi przywóz towarów z terytorium państwa pozaunijnego na terytorium Polski. Eksport natomiast to potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty, jeżeli wywóz jest dokonany przez: dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni). Zarówno w przypadku importu, jak i eksportu ich rozliczenie dla celów VAT zależy od poprawnego ustalenia podstawy opodatkowania oraz dokumentowania.

Przebieg pisemnego zgłoszenia

Pisemne zgłoszenie celne do procedury wywozu odbywa się w tzw. urzędzie celnym wywozu z zastosowaniem jednolitego dokumentu administracyjnego SAD składającego się z kart 1, 2 i 3.

Karta 1 jest przeznaczona dla urzędu celnego, w którym nastąpiło dokonanie zgłoszenia celnego, karta 2 służy do celów statystycznych, a karta 3 jest przeznaczona dla eksportera.

Po załatwieniu formalności w urzędzie celnym wywozu karta 3 jest zwracana eksporterowi, który dostarcza ją wraz ze zwolnionym towarem do urzędu celnego wyprowadzenia. Urzędem celnym wyprowadzenia jest:

• w przypadku towarów wywożonych koleją, drogą pocztową, morską lub lotniczą - urząd celny właściwy dla miejsca, w którym towary przejmowane są w ramach jednej umowy przewozu w celu transportu do kraju trzeciego przez towarzystwo kolejowe, organy pocztowe, przedsiębiorstwo lotnicze lub żeglugowe,

• w przypadku towarów wywożonych transportem przesyłowym (gaz, ropa naftowa, energia elektryczna) - urząd wyznaczony przez państwo członkowskie, w którym znajduje się siedziba eksportera,

• w przypadku towarów wywożonych w inny sposób lub w okolicznościach nieobjętych wyżej - ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty (przeważnie wywóz towarów transportem drogowym).

Urząd ten będzie nadzorował faktyczny wywóz towarów poza obszar celny Wspólnoty. Urząd ten dokona też na karcie 3 potwierdzenia, że towary opuściły obszar Unii Europejskiej, co uprawnia do zastosowania 0-proc. stawki VAT w eksporcie.

Po przedstawieniu towaru i karty 3 SAD w urzędzie celnym wyprowadzenia następuje weryfikacja towarów z SAD. Urząd upewnia się, że przedstawione towary są towarami zgłoszonymi i nadzoruje ich fizyczny wywóz. Urząd celnym wyprowadzenia ma jednocześnie obowiązek dokonać potwierdzenia wywozu towaru poza obszar celny Wspólnoty na karcie 3 dokumentu SAD i zwrócić ją na żądanie zgłaszającego wyrażone poprzez umieszczenie adnotacji RET-EXP.

Zgłaszający może jednak zaznaczyć, że chce zwrotnego otrzymania karty 3 i dokonania potwierdzenia wywozu towaru w inny sposób. Potwierdzenia wywozu dokonuje funkcjonariusz celny poprzez umieszczenie na odwrocie karty 3 SAD pieczęci wskazującej datę i nazwę urzędu celnego. Po dokonaniu potwierdzenia karta 3 zwracana jest osobie, która ją przedstawiła wraz z towarem (eksporter, zgłaszający, jego przedstawiciel, przewoźnik).

CO NIE STANOWI EKSPORTU

Nie stanowi eksportu wywóz towarów przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu wykorzystywanych do celów pozazawodowych przez osoby niebędące osobami fizycznymi, takie jak instytucje prawa publicznego.

Właściwość przy poborze VAT

Z tytułu importu towarów zobowiązanym do poboru podatku należnego jest naczelnik urzędu celnego.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK