| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest import oraz eksport towarów. Z importem będziemy mieli do czynienia, gdy nastąpi przywóz towarów z terytorium państwa pozaunijnego na terytorium Polski. Eksport natomiast to potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty, jeżeli wywóz jest dokonany przez: dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni). Zarówno w przypadku importu, jak i eksportu ich rozliczenie dla celów VAT zależy od poprawnego ustalenia podstawy opodatkowania oraz dokumentowania.

Obniżona stawka dla usług

Nie tylko sam eksport korzysta z 0-proc. stawki VAT. Niekiedy z preferencyjnej stawki skorzystają usługi, które są wykonywane na eksportowanych towarach. Stawkę podatku w wysokości 0 proc. stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:

• dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,

• świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.

Z zerowej stawki przy eksporcie może też skorzystać podatnik, dla którego podstawę opodatkowania stanowi marża, a nie obrót. Dla podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży podstawą opodatkowania VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. W przypadku eksportu towarów dokonywanego przez takiego podatnika marża podlega opodatkowaniu stawką 0 proc.

Zgłoszenia elektroniczne

Od września 2007 r. eksporterzy mogą dokonywać zgłoszeń celnych nie tylko w postaci dokumentów papierowych SAD, ale też drogą elektroniczną. Polega to na złożeniu zgłoszenia wywozowego za pośrednictwem strony www lub e-maila. Potwierdzenie wywozu towaru poza terytorium UE eksporter lub osoba zgłaszająca otrzymuje w formie elektronicznej (xml) zabezpieczonej podpisem elektronicznym.

Obecnie istnieje więc alternatywny system zgłoszeń celnych: papierowy (CELINA) oraz elektroniczny (ECS). W systemie ECS papierowa karta 3 SAD została zastąpiona komunikatem elektronicznym (IE 599) wysłanym w systemie natychmiast po opuszczeniu przez towary obszaru Unii Europejskiej.

Trzeba jednak pamiętać, że od 1 lipca 2009 r. wszystkie zgłoszenia mają być dokonywane w formie elektronicznej. Natomiast zgłoszenia celne w formie papierowej będą mogły być składane tylko w przypadku dłuższej niedostępności systemu.

Składanie zgłoszeń elektronicznych wiąże się z poprawnym określeniem momentu otrzymania potwierdzenia eksportu, który jest podstawą zastosowania 0-proc. stawki VAT. W systemie ECS sprzedawca, który jest eksporterem - otrzymuje e-mail z komunikatem potwierdzającym wywóz bezpośrednio od organu celnego. Zarówno treść komunikatu, jak i moment jego otrzymania są zapisywane w systemie elektronicznym i eksportera, i organu.

Trudności mogą się pojawić się przy eksporcie pośrednim, czyli gdy wywóz jest dokonany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz. Wtedy sprzedawca powinien posiadać kopię dokumentu potwierdzającego wywóz, aby móc zastosować 0-proc. stawkę VAT. Eksporter powinien mu przesłać otrzymany e-mail wraz z załączonym komunikatem w oryginalnej formie podpisanym elektronicznie. Podatnik musi przechowywać taki komunikat w niezmienionej formie wraz z e-mailem, w którym go otrzymał. W ten sposób może udowodnić fakt wywozu i moment uzyskania kopii dokumentu potwierdzającego wywóz.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK