| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenia kosztów uzyskania przychodów

Rozliczenia kosztów uzyskania przychodów

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki podatnika związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Celem poniesionych wydatków powinno być osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek można było uznać za koszt podatkowy, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Ustawy podatkowe nie wskazują wprost, co może być kosztem uzyskania przychodów. Określają natomiast wyłączenia z kosztów. Wskazują zatem te wydatki, których do kosztów zaliczyć nie można. Uzasadnienie zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy więc do podatnika. Dziś prezentujemy najczęstsze problemy związane z rozliczaniem kosztów i ich rozwiązania w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Wierzytelności nie zawsze są wyłączone z kosztów

Aby wierzytelności nieściągalne można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, muszą one być wcześniej zarachowane jako przychody należne. Konieczne jest także ich odpowiednie udokumentowanie.

Jaki problem rozstrzygnęŁa izba: Spółdzielnia Mieszkaniowa powstała w 1996 roku na mocy ustawy o przekazywaniu zakładowych budynków mieszkalnych. Zasoby mieszkaniowe budowane w latach 80. spółdzielnia otrzymała nieodpłatnie. Spółdzielnia jest podatnikiem VAT. Z powodu zadłużenia trzech mieszkańców, na podstawie prawomocnych wyroków i wykonanych eksmisji, zwolniły się w spółdzielni trzy lokale mieszkalne, z których dwa zostały sprzedane w drodze przetargu. Cenę mieszkań ustalił rzeczoznawca, za którego usługi spółdzielnia poniosła koszty. Jak ustalić koszty ze sprzedaży mieszkań?

OdpowiedŹ izby: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).

Nie uważa się za koszty wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana.

Jednak do przychodów nie zalicza się wierzytelności odpisanych jako przedawnione.

W konsekwencji ustawodawca uzależnił możliwość zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów określonej wierzytelności od spełnienia konkretnych warunków. Co do zasady bowiem wierzytelności odpisane jako nieściągalne nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.

Przede wszystkim wierzytelności określone jako nieściągalne muszą być wcześniej zarachowane jako przychody należne. Wierzytelności te powinny być również odpisane jako nieściągalne. Ponadto wierzytelności określone jako nieściągalne, w celu zakwalifikowania ich do kosztów uzyskania przychodów, powinny zostać udokumentowane. Konieczne jest spełnienie tych przesłanek jednocześnie. Nie będzie mogła być zaliczona do kosztów wierzytelność, która nie została uprzednio zaliczona do przychodów należnych, choćby została udokumentowana w sposób przewidziany w ustawie o CIT, jak i wierzytelność, która została uprzednio zakwalifikowana do przychodów należnych, ale której nieściągalność nie została udokumentowana we właściwy sposób.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 września 2008 r. (nr ILPB3/423-384/08-5/ŁM)

OPINIA

Joanna Patyk

konsultant podatkowy w BDO Numerica

W omawianej interpretacji, powołując się na określone przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sposób wyczerpujący i jasny opisano przesłanki zaliczania wierzytelności nieściągalnych w koszty uzyskania przychodów.

Określając moment zaliczenia wierzytelności nieściągalnych w koszty wskazano natomiast datę końcową - nie później niż do dnia przedawnienia tych wierzytelności. W związku z nałożonymi obowiązkami udokumentowania nieściągalności wierzytelności zaliczenie w koszty nie może nastąpić wcześniej niż przed otrzymaniem stosownych dokumentów. Interpretacja łączy zaliczenie wierzytelności nieściągalnych w koszty z dokonaniem sprzedaży mieszkań jako z uzyskanym przychodem. Takie połączenie jest jednak nieuprawnione. Wierzytelności nieściągalne powstały z tytułu zadłużenia mieszkańców, w związku z czym spółdzielnia przeprowadziła eksmisję i dokonała sprzedaży tych mieszkań.

Przychód należny - związany z zaliczeniem wierzytelności nieściągalnych w koszty - powstał wcześniej. Zaliczenie w koszty wierzytelności nieściągalnych może nastąpić więc w dowolnym okresie w podanym przedziale czasowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK