| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenia kosztów uzyskania przychodów

Rozliczenia kosztów uzyskania przychodów

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki podatnika związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Celem poniesionych wydatków powinno być osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek można było uznać za koszt podatkowy, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Ustawy podatkowe nie wskazują wprost, co może być kosztem uzyskania przychodów. Określają natomiast wyłączenia z kosztów. Wskazują zatem te wydatki, których do kosztów zaliczyć nie można. Uzasadnienie zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy więc do podatnika. Dziś prezentujemy najczęstsze problemy związane z rozliczaniem kosztów i ich rozwiązania w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Wartość gruntów z darowizny nie jest kosztem

Podatniczka, która otrzymała grunty w darowiźnie, nie może ich wartości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie poniosła bowiem żadnych wydatków na ich nabycie.

Jaki problem rozstrzygnęŁa izba: Od 17 marca 2008 r. podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, której zasadniczą część stanowią usługi budowlane. 24 kwietnia 2007 r. otrzymała od rodzica na podstawie umowy darowizny nieruchomość składającą się z kilku działek. Na działkach tych zamierza kolejno budować domy jednorodzinne, a następnie je sprzedawać jako przedsiębiorca. Wybudowane budynki stanowić będą części składowe działek, więc sprzedaż dotyczyć będzie gruntu wraz z budynkiem. Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów wartości gruntu stanowiącego własność podatnika, nabytego w drodze darowizny?

OdpowiedŹ izby: W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.

Darowizna nieruchomości gruntowej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jednak przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym nabycie przez podatniczkę nieruchomości gruntowej w drodze darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Skoro nabycie nieruchomości gruntowych, następnie wprowadzonych do działalności gospodarczej jako towar handlowy, nastąpiło w drodze darowizny (nieodpłatnie), wartość tych gruntów nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, albowiem nie została spełniona jedna z przesłanek wynikająca z ww. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - koszt nie został poniesiony.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 września 2008 r. - nr IBPB1/415-490/08/ESZ (KAN-6249/06/08)

OPINIA

Adam Mariuk

szef zespołu doradztwa dla pracodawców Deloitte, doradca podatkowy

Podatniczka zwróciła się do dyrektora Izby Skarbowej z zapytaniem, czy wartość otrzymanego w drodze darowizny gruntu może stanowić koszt uzyskania w sytuacji, gdy grunt ten zostanie wniesiony do działalności gospodarczej, zostaną wybudowane na nim domki jednorodzinne, które zostaną następnie sprzedane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dyrektor izby odmówił podatniczce prawa do takiego traktowania gruntów. Swoje stanowisko umotywował faktem, że podatniczka nie poniosła żadnych wydatków na nabycie gruntów, a zatem nie został spełniony podstawowy warunek pozwalający na kwalifikację gruntów do kosztów uzyskania przychodu - nie było poniesienia kosztu. Takie stanowisko dyrektora należy uznać za słuszne w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK