| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenia kosztów uzyskania przychodów

Rozliczenia kosztów uzyskania przychodów

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki podatnika związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Celem poniesionych wydatków powinno być osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek można było uznać za koszt podatkowy, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Ustawy podatkowe nie wskazują wprost, co może być kosztem uzyskania przychodów. Określają natomiast wyłączenia z kosztów. Wskazują zatem te wydatki, których do kosztów zaliczyć nie można. Uzasadnienie zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy więc do podatnika. Dziś prezentujemy najczęstsze problemy związane z rozliczaniem kosztów i ich rozwiązania w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Po zerwaniu umowy leasingu opłaty będą kosztem

Podatnik, który rozwiąże umowę leasingu przed terminem jej zakończenia, może uznać dotychczasowo poniesione opłaty za opłaty z umów leasingu i traktować je podatkowo jak opłaty leasingowe.

Jaki problem rozstrzygnęŁa izba: Spółka z o.o. użytkuje na podstawie umowy leasingu nieruchomość i grunt. Strony potwierdzają w umowie, że umowa leasingu nieruchomości ma charakter tzw. leasingu finansowego w części dotyczącej gruntu oraz leasingu operacyjnego w części dotyczącej naniesień (budowli). Umowa leasingu została zawarta 26 października 2005 r. na czas określony, to jest od dnia jej zawarcia do ostatniego dnia przypadającego po 120 miesiącach od końca miesiąca, w którym podpisano Protokół Odbioru Przedmiotu Leasingu. Protokół Odbioru Leasingu podpisano 26 października 2005 r. Spółka zamierza wypowiedzieć umowę przed terminem jej zakończenia.

Podatnik po rozwiązaniu umowy zamierza przejąć budynek na własność w celu zaciągnięcia kredytu pod hipotekę i przeznaczenie pozyskanych środków na dalszy rozwój spółki i inwestycje. Czy dotychczasowo poniesione opłaty z tytułu leasingu operacyjnego i finansowego będą mogły być uznane podatkowo jako opłaty z tytułu leasingu, jeśli umowy te zostaną rozwiązane przed terminem ich zakończenia?

OdpowiedŹ izby: W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Oznacza to, że wszelkie poniesione wydatki z wyłączeniem art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, pozostające w związku pośrednim lub bezpośrednim z przychodem, stanowią koszty uzyskania przychodu. Opłaty leasingowe ponoszone przez spółkę w trakcie trwania umów leasingowych pozostawały w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przez nią przychodami. W związku z tym stanowiły koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia. Ustawodawca nie uregulował skutków podatkowych wynikających z przedterminowego rozwiązania umowy leasingowej. Określone są jedynie skutki podatkowe w trakcie podstawowego okresu umowy oraz po upływie podstawowego okresu umowy. Również analizując art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, brak jest rat leasingowych wymienionych jako wydatek nieuznawany za koszt uzyskania przychodów.

W związku z tym rozwiązanie umowy leasingu (operacyjnego i finansowego) przed upływem okresu, na jaki została zawarta, nie spowoduje konieczności skorygowania wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów poniesionych do momentu rozwiązania umowy.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 września 2008 r. (nr ILPB3/423-399/08-2/DS.)

OPINIA

Leszek BiaŁoń

doradca podatkowy, dyrektor w Doradztwo Podatkowe KPMG

Na aprobatę zasługuje fakt, że urzędnicy skarbowi powstrzymali się od zastosowania wykładni rozszerzającej. Faktycznie, ustawodawca nie przewidział obowiązku dokonywania korekt rozliczeń w przypadku rozwiązania umowy leasingu, jeśli powoduje ono utratę warunków leasingu operacyjnego lub finansowego. Zatem jeśli w momencie zawarcia umowa leasingu spełniała warunki przewidziane w przepisach, nie ma podstaw, aby korygować dokonane już rozliczenia. Takie rozstrzygnięcie potwierdza dotychczasową praktykę i jest dla podatników korzystne. Nie sądzę też, aby podatnicy wykorzystywali to stanowisko organów skarbowych do manipulowania wynikiem podatkowym. W przypadku leasingu operacyjnego korekty nie powodowałyby na ogół zmiany sytuacji podatkowej korzystającego i finansującego. Przy leasingu finansowym korekty miałyby duży zakres (anulowanie odpisów amortyzacyjnych i zaliczenie rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów u korzystającego oraz amortyzacja i przychód w wysokości otrzymanych rat u finansującego), jednak trudno uznać jednoznacznie, że polepszałyby one pozycję podatkową którejkolwiek ze stron umowy.

Opracowała EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy] nr 210(2332), 27 października 2008 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK