| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak dokonać rocznego rozliczenia dochodów z najmu

Jak dokonać rocznego rozliczenia dochodów z najmu

O tym, że wynajmowanie lokalu na cele użytkowe lub mieszkaniowe stanowi dobre źródło dochodu, nikogo nie trzeba przekonywać. Pieniądze uzyskane z wynajmu stanowią często dla osób, których jedynym źródłem utrzymania są uzyskiwane wynagrodzenia ze stosunku pracy, dosyć pokaźny zastrzyk gotówki. Co prawda, osoby takie nie mają w ciągu roku zbyt wielu obowiązków związanych z wynajmem, ale po zakończeniu roku podatkowego muszą się ostatecznie rozliczyć z dochodów uzyskanych z tego tytułu oraz z dochodów otrzymanych za pośrednictwem płatnika ze stosunku pracy. W takim przypadku nie będzie to już formularz PIT-37, ale PIT-36, czyli ten, który składają osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Wykazanie przychodów i kosztów w zeznaniu

Do wykazania przychodów, kosztów oraz zapłaconych w trakcie roku zaliczek na podatek służy wynajmującym odpowiednio część D. 1 wiersz 6 lub D. 2 wiersz 6 zeznania PIT-36, w zależności od tego, czy przychody z najmu uzyskiwał w trakcie roku podatnik, czy jego małżonek. Wypełnienie tej części zeznania, jeżeli wcześniej prawidłowo ustalimy zarówno wysokość uzyskanego przychodu (suma czynszu i ewentualnie innych opłat wniesionych na naszą rzecz przez najemcę, zapłaconych faktycznie w okresie od 1 stycznia 2008 do 31 grudnia 2008 r.), poniesionych kosztów (faktycznie poniesionych w całym 2008 roku kosztów związanych z przedmiotem najmu), oraz wpłaconych zaliczek (suma wpłat na odpowiednie konto naszego urzędu skarbowego), nie powinno być żadnych kłopotów.

Trzeba tylko pamiętać, że w przypadku, gdy najem nie był jedynym źródłem naszego zarobkowania w 2008 roku, poza wykazaniem przychodów z najmu, konieczne będzie także wskazanie w odpowiednich wierszach tej części zeznania także innych źródeł zarobkowania oraz wysokości uzyskanych z tego tytułu przychodów, poniesionych kosztów i odprowadzonych zaliczek.

I jedna jeszcze uwaga. W przypadku osiągania przez małżonków przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, kwota przychodów dotyczy łącznie ich obojga.

Ulgi i odliczenia przy rozliczeniu najmu

Obowiązujące dziś przepisy nie zawierają żadnych zakazów, które uniemożliwiłyby dokonywanie odliczeń przewidzianych w ustawie o PIT od dochodów z najmu. W praktyce oznacza to, że podatnik, który poza dochodami z najmu nie uzyskał żadnych innych przychodów, może na warunkach przewidzianych w tych przepisach dokonywać takich odliczeń. Może zatem odliczyć od dochodu z najmu np. zapłacone składki ZUS (oczywiście składki takie nie są opłacane od przychodów z najmu, jeżeli jednak opłacane były od działalności gospodarczej, od której nie można ich odliczyć z uwagi na poniesienie straty lub brak przychodów, można odliczyć je od dochodów z najmu), darowizny czy ulgę rehabilitacyjną. Można też korzystać z odliczeń od podatku, który wolno nam w granicach limitów pomniejszyć składki na ubezpieczenie zdrowotne czy np. z tytułu korzystania z ulgi na dzieci. W każdym z tych przypadków (z wyjątkiem odliczenia składek) będzie jednak konieczne wypełnienie dodatkowego załącznika PIT-O. Co więcej, jeśli podatnik w ramach praw nabytych korzysta z dawnych ulg mieszkaniowych, np. ulgi odsetkowej, wolno mu będzie skorzystać również i z tego odliczenia (załącznik PIT-D).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK